O Polityce

Nowa książka Jacka Żakowskiego „Oblężona demokracja. Rozmowy” już 7 maja

Premiera 7 maja 2019 roku Premiera 7 maja 2019 roku materiały prasowe / materiały prasowe
Polska nie jest wyjątkiem. Gdzie okiem sięgnąć, demokracja drży w posadach. Co gorsze, nie tylko demokracja. Cały ewoluujący od II wojny światowej porządek – polityczny, gospodarczy, społeczny, prawny i kulturowy – coraz bardziej się kruszy.

Ale demokracja cierpi na tym najmocniej. Bo w powszechnym odczuciu to ona jest temu wszystkiemu winna. Niestety to prawda. Demokracja jest winna. Nie jako idea, bo żadnej lepszej ludzie nie wymyślili, ale jako system społeczny i instytucjonalny. W pierwszej części tej książki znajduje się jedenaście rozmów, pokazujących niektóre mechanizmy, które za zgodą demokratycznych rządów i parlamentów, przez ich beztroskę lub na ich życzenie stały się tak potężne, że rozsadzają, a w niektórych krajach faktycznie już rozsadziły liberalno-demokratyczny porządek. W drugiej części znajduje się siedem rozmów opisujących niektóre aspekty wyłaniającego się alternatywnego porządku. Trzecia część poświęcona jest liberalno-demokratycznej reakcji na próbę zainstalowania nowego populistyczno-autorytarnego ładu. W dużej mierze właśnie refleksji nad tą reakcją ma służyć ta książka.

JACEK ŻAKOWSKI - komentator „Polityki”, kierownik Katedry Dziennikarstwa Collegium Civitas, prowadzi piątkowe poranki w TOK FM, stale współpracuje z Gazetą Wyborczą, Superstacją i Wirtualną Polską. Autor i współautor kilkunastu książek oraz programów telewizyjnych. Laureat wielu nagród, m.in. Dziennikarz Roku 1997, dwóch Wiktorów i Superwiktora, im. Bolesława Prusa, im. Władysława Grabskiego.

ROZMÓWCY

Grzegorz Ekiert

Janusz Czapiński

Ha‑Joon Chang

Guy Standing

Robert Skidelsky

Michał Kosiński

Ladislau Dowbor

Stanisław Gebethner

Martin Krygier

Georges Mink

Mikal Hem

Dan Ariely

Madeleine Albright

Timothy Snyder

Anna Grzymała‑Busse

Wojciech Sadurski

Naomi Klein

Maciej Bartkowski

Matthew Bolton

Jan Kubik

Adam Przeworski

Jan Zielonka

Bernard‑Henri Lévy

Marcin Król

Steven Levitsky

Janusz Reykowski

Samuel Issacharoff

Reklama
Reklama