O Polityce

Już 15 maja ukaże się kolejne wydanie Poradnika Psychologicznego Ja My Oni „Inteligencja”

Już 15 maja 2019 w sprzedaży Już 15 maja 2019 w sprzedaży Polityka
W tym tomie zajęliśmy się zagadnieniem inteligencji: poznawczej, emocjonalnej, społecznej oraz sztucznej inteligencji. Na ile inteligencja jest wrodzona, na ile nabyta? Czy nowe pokolenia są coraz bystrzejsze? Po co nam biegłość w odczytywaniu emocji? Co się zrodzi w sztucznym mózgu?
W numerze:Polityka W numerze:

Wstęp Ewy Wilk, redaktor naczelnej „Ja My Oni”:

Tym razem zajmujemy się przemodnym od lat terminem: inteligencja. Jego definicja w języku polskim jest o tyle oczywista, co niesatysfakcjonująca. Z grubsza chodzi o tę właściwość umysłu, która pozwala człowiekowi stale zdobywać nowe doświadczenia i twórczo je wykorzystywać przy kolejnych życiowych wyzwaniach. Jednakże pojęcie to jest używane (i nadużywane) w rozmaitych kontekstach, dosłownie i metaforycznie. Ludzkość w swoim zarozumialstwie uważa się za najinteligentniejszą – jeśli nie jedyną inteligentną – istotę na świecie z pokolenia na pokolenie coraz bardziej pojętną. Tak inteligentną, że zdolną stworzyć sztuczną inteligencję, zamieszkać w inteligentnych domach, używać inteligentnych komórek i odkurzaczy, wykazując się przy tym stale inteligencją emocjonalną i społeczną. Jak w tym mętliku pojęć i przenośni (inteligentnie) się rozeznać? Czy w ogóle inteligencja jest mierzalna, choćby słynnym wskaźnikiem IQ? I niezmierzona, bo przecież – jak sugerują liczni uczeni – wykorzystujemy tylko ułamek danego nam potencjału. I czy aby na pewno nie mamy w tym względzie konkurentów, jak np. mrówki, kruki albo grzyby? Co prawda Albert Einstein, jeden z najinteligentniejszych przedstawicieli naszego gatunku, utrzymywał, że wcale nie ludzki rozum, ale głupota, podobnie jak wszechświat, jest nieskończona – tyle że wobec wszechświata pewności nie miał. Ale przecież to właśnie inteligencja pozwala większości z nas zrozumieć tę sentencję i gorzko się uśmiechnąć.

Poradnik Psychologiczny POLITYKI „Inteligencja” (116 stron, cena 16,99 zł) dostępny od 15 maja 2019 r. przez trzy miesiące w dobrych punktach sprzedaży prasy, a także w sklepie internetowym sklep.polityka.pl oraz w prenumeracie cyfrowej Polityka.pl

Zapraszamy do lektury!

Reklama
Reklama