O Polityce

Rocznicowe biegi

Sztafeta Wolności z Warszawy do Gdańska

Patronat nad Sztafetą Wolności objęli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Patronat nad Sztafetą Wolności objęli prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski oraz prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. Fundacja Maraton Warszawski

Wśród licznych uroczystości i imprez związanych z jubileuszem 4 czerwca nie mogło zabraknąć i biegowego akcentu. W niedzielę 2 czerwca spod Sejmu pod siedzibę Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku i pomnik Poległych Stoczniowców 1970 r. wyruszyła Sztafeta Wolności. Pomysłodawcami tego blisko 340-kilometrowego biegu w myśl hasła „Gdańsk–Warszawa wspólna sprawa” byli: Tomasz Lis (redaktor naczelny „Newsweeka”), Wojciech Staszewski (reporter, dziennikarz i propagator biegania) oraz Kamil Dąbrowa (do niedawna jeszcze dziennikarz radiowy i telewizyjny, obecnie rzecznik prezydenta stolicy). W skład podzielonej na trzy zespoły kilkunastoosobowej damsko-męskiej sztafety weszli dziennikarze, ludzie mediów, pasjonaci biegania i organizatorzy akcji biegowych. Nie zabrakło też osób z niepełnosprawnościami: Pawła Macha z synem Maćkiem (akcja „Maciek biega”) oraz Witolda Miszteli, który na swoim specjalnym biegowym rowerze pokonał w trakcie sztafety ponadstukilometrowy dystans.

Trasa biegu wiodła spod gmachu Sejmu do Centrum Olimpijskiego w Warszawie, a potem już mniej uczęszczanymi drogami przez Dębe, Nasielsk, Nowe Miasto, Modełkę, Szreńsk, Lidzbark, Lubawę, Iławę, Susz, Malbork, Tczew, Pruszcz Gdański i Gdańsk.

Jednym z uczestników sztafety był Piotr Zmelonek, dyrektor wydawniczy POLITYKI. – Wiosną 1989 r. biegałem po krakowskim rynku z ulotkami kandydatów Komitetu Obywatelskiego Solidarności do Sejmu. Wybory 4 czerwca były moim pierwszym w życiu głosowaniem. Uczczenie tej rocznicy biegiem było oczywistością, ale też, jak się okazało, przyjemnym doświadczeniem wspólnotowym i pokoleniowym – opowiada. – Poszczególne odcinki sztafety pokonywaliśmy w małych grupkach lub indywidualnie, zmieniając się co jakiś czas.

Polityka 24.2019 (3214) z dnia 11.06.2019; Do i od redakcji; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Rocznicowe biegi"
Reklama