Dlaczego siostry zakonne – sługi Boże, a służące proboszcza – mając dość, boją się odejść.
Szkoda, że nie mamy lepszych przeciwników PiS.
W rządzącym obozie po eurowyborach nastała błogość: konflikty są wyciszone, suweren wygląda na zadowolonego, opozycja się kłóci, a Bruksela nie przeszkadza. Tak się przynajmniej władzy wydaje.
Czy popularni samorządowcy zdołają istotnie wzmocnić blok opozycji? Wątpliwości jest wiele, choć mimo wszystko to jedyny jak dotąd pomysł na wyjście z powyborczego impasu.
Lekarze do więzień za błędy medyczne? Co jest zagrożeniem dla zdrowia: kadra medyczna czy polityczna?
Poza zmianą szefa kampanii prezes PiS postawi na sprawdzony skład.
Nie tylko surowsze kary, ale i bezwzględne potępienie opinii publicznej dotykają sprawców znęcania się nad zwierzętami.
Rozmowa z ekonomistą i socjologiem prof. Juliuszem Gardawskim o klasie ludowej, rodzinnym modelu państwa PiS i skuteczności strategii „kasa do ręki”.
Krzysztof Brzózka, odwołany właśnie szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, o tym, jak piją Polacy i dlaczego tak dużo.
Skrajnie nacjonalistyczne i ultrakonserwatywne poglądy ogromnej części polskiej młodzieży, zwłaszcza młodzieży męskiej, budzą niepokój, a nawet strach. To już nie wielkomiejska subkultura, jak kiedyś skinheadzi. Czy na naszych oczach rozgrywa się prawicowy bunt pokoleniowy?
Rozmowa z Jakubem Dymkiem, kulturoznawcą, tłumaczem, publicystą, oskarżonym o gwałt i oczyszczonym z zarzutu, o szarej strefie MeToo.
Ustawa dezubekizacyjna miała dotyczyć tzw. złych funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa MSW z czasów PRL, a nie tzw. dobrych milicjantów. To kłamstwo – ustawa jak walec przejechała i złych, i dobrych. Bez zmiłowania.
Wakacje na wycieczkowcach to hit współczesnej turystyki. Jednocześnie dla wielu portowych miast to wielkie i trwałe zagrożenie. Bo choć pięknie wyglądają i oferują sporo atrakcji, niszczą środowisko, a zabytkowe miasta zalewają gigantycznymi falami turystów.
Świat bez papierosowego dymu – czy można to sobie wyobrazić? Przemysł tytoniowy już sobie wyobraził i na razie nie rozpacza.
Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie miała charakter kontrolny: dowiemy się, za ile Ameryka „sprzeda” nam poczucie bezpieczeństwa i dlaczego tak drogo.
W eurowyborach Duńczycy odprawili prawicowych radykałów. Ale cóż z tego, jeśli nawet socjaldemokracja przejmuje ich hasła.
Słowacja właśnie została porwana przez młode pokolenie politycznych neofitów. Zdobyli już Bratysławę, prezydenturę, a teraz wygrali w eurowyborach.
Kto właściwie rządzi Brazylią? Prezydent? Jego bezczelni synowie? Pewien domorosły pseudofilozof ze strzelbą na ramieniu? Wypadkowa ich humorów i ignorancji?
Jak odróżnić fakty naukowe od alternatywnych? Agitację od popularyzacji? Oto nasz sceptyczny przegląd naukowych odkryć i przykryć. Nowa, stała rubryka Działu Nauka.
Gigantyczna emisja gazów cieplarnianych, degradujące środowisko kopalnie odkrywkowe i pasożyty, przez które chorują morskie ssaki. Domowe czworonogi zostawiają w środowisku wielkie odciski łap.
Tajemniczy manuskrypt Wojnicza doczekał się kolejnej interpretacji, tym razem feministycznej. Ale jego zagadka wciąż daleka jest od rozwiązania.
Sto lat temu, w 1919 r., rząd Japonii uznał niepodległą II Rzeczpospolitą. Oba państwa zbliżył wspólny wróg – Rosja, a współpraca wywiadów wojskowych trwała nawet podczas drugiej wojny światowej.
Gdy 3 tys. lat temu w starożytnym Egipcie zapanował kryzys gospodarczy, robotnicy z wioski Deir el-Medina postanowili upomnieć się o zaległe racje żywnościowe, rozpoczynając tym samym pierwszy udokumentowany strajk w historii świata.
W polskiej wojence ideologicznej do oddziałów walczących z LGBT zaciągnęła się na ochotnika windsurferka i olimpijka Zofia Klepacka.
Jak to się stało, że termin hakowanie zaczęliśmy odnosić do własnego życia? I jak poprawiać swoje życie, żeby przy okazji go nie zepsuć?
Historia ludobójstwa rdzennych mieszkańców Prus Wschodnich pokazana z ich perspektywy bardziej wstrząsnęłaby sumieniami.
Prosta opowiastka science fiction, pozbawiona spektakularnych efektów specjalnych i wiarygodnych konfliktów moralnych, kończy po 20 latach serię filmów o X-Menach.
Madeline nie straciła nic z ostrości sądów i elokwencji, dzieci są urocze, sezon zapowiada się ciekawie.
Całość nuży i przytłacza nadmiarem i efekciarstwem.
Paweł Miśkiewicz zabiera nas w podróż długą i nieoszałamiającą pod względem odkryć.
Można zarzucić autorce naiwność, a jej wizję świata uznać za utopijną, ale ma dość argumentów i dowodów, żeby jednak przyznać jej rację.
Pigułka – jedyny lek w historii tak sławny, że nie potrzebował nazwy.
Z tej opowieści wychodzi się z wrażeniem rozmycia, wielogłosowości, która jest i zaletą, i wadą.
Podróż w głąb polskiej duszy na poziomie intelektualnym i duchowym.
Słucha się tego miło, do czego walnie przyczyniają się muzycy Opery Krakowskiej.
Portret czasów, dokumentacja dekad transformacji, która ogniskuje się w przypadkowych sytuacjach, ale najczęściej właśnie w stoczni.
Uchwycić nieuchwytne nie jest łatwo.
Nowy komiks, serial animowany, park rozrywki w Bieszczadach… Woje Mirmiła wreszcie odnaleźli się we współczesności.
Fenomen zaskakująco popularnego serialu „Czarnobyl” polega na tym, że mówi o cenie kłamstw, a wywołał dyskusję o prawdzie.
Bardzo nam zależy, by nasze projekty zawsze były dostosowane do miejsca – mówią autorzy budynku Hali KS Cracovia 1906, laureaci Grand Prix Nagrody Architektonicznej POLITYKI, Kazimierz Łatak i Piotr Lewicki.
Dzieła życia Karlheinza Stockhausena nie udało się dotąd wystawić w całości. Amsterdamski Holland Festival poszedł w realizacji tej kosmicznej kompozytorskiej wizji najdalej.
Witold Wojtkiewicz – czarnoksiężnik kolorów.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
W wieku 76 lat odszedł Ryszard Bugajski, twórca „Przesłuchania”, jeden z najbardziej niepokornych polskich reżyserów.
Tyle się Schetyna napracował, a na wdzięczność nie może liczyć.
Czyta człowiek raz, drugi i oczy przeciera. Gdzie tu podstawy do komandorii?
Jakie to ma znaczenie, kto jest ministrem i jakiego resortu. Każdy z nich to przecież klasyczny zupak, wierny pisowskiemu programowi „Naród zawsze z partią”.
Nie ma dowodów, że w kieliszku była wódka.
O tym, jak skomplikowana i niejednoznaczna jest sprawa, świadczy choćby to, że nie wiadomo, kto ją prowadzi.
Nowy Centralny Dworzec Autobusowy w Tel Awiwie nie jest ani centralny, bo leży w południowej części miasta, ani też nowy, bo sama jego budowa trwała blisko 30 lat. Ale za to jest niezwykły.
Koniec wakacji
Szkoda, że nie mamy lepszych przeciwników PiS.