Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kultura

Wybuch reaktora kłamstw

„Czarnobyl” – serial o cenie kłamstw

Serial „Czarnobyl”. Serial „Czarnobyl”. HBO
Fenomen zaskakująco popularnego serialu „Czarnobyl” polega na tym, że mówi o cenie kłamstw, a wywołał dyskusję o prawdzie.
Jared Harris jako Walerij Legasow, zastępca dyrektora Instytutu Energii Atomowej im. I. Kurczatowa.HBO Jared Harris jako Walerij Legasow, zastępca dyrektora Instytutu Energii Atomowej im. I. Kurczatowa.

Dużo w tej historii zaskoczeń. Po stacjach HBO i Sky można było spodziewać się produkcji na najwyższym poziomie, ale nazwisko scenarzysty nakazywało pewną ostrożność. Opowiedzieć o wybuchu reaktora atomowego 26 kwietnia 1986 r. w radzieckiej Ukrainie postanowił Craig Mazin, twórca od dwóch dekad związany z komedią i kinem masowym klasy niekoniecznie A, autor scenariuszy m.in. do dwóch części „Kac Vegas” i dwóch części „Strasznego filmu” oraz czekającej na premierę nowej wersji „Aniołków Charliego”. W wywiadach stawiał się w pozycji zwykłego Amerykanina, który pewnego dnia skonstatował, że o ile wie, dlaczego zatonął „Titanic”, to zupełnie nie pamięta, co doprowadziło do innej, znacznie bardziej brzemiennej w skutki katastrofy – wybuchu reaktora atomowego.

Tymczasem temat, wydawałoby się historyczny, nabierał aktualności. Od 2015 r., kiedy Mazin zaczął o Czarnobylu czytać, energia jądrowa stała się żywo dyskutowaną alternatywą dla niszczącego środowisko i klimat wydobywania i spalania paliw kopalnych. Rosnące napięcie na linii USA–Rosja przywołało lata 80. i zimną wojnę. A spychanie faktów i naukowej wiedzy w kąt przez teorie spiskowe, paranaukowe i fake newsy oraz populizm każe zapytać, dokąd zmierzamy jako cywilizacja i ile do końca.

Roboty i „bioroboty”

48-letni Mazin, absolwent psychologii w Princeton University (gdzie zresztą dzielił pokój z Tedem Cruzem, dzisiejszym republikańskim senatorem i kandydatem na prezydenta, i teraz nie przepuszcza okazji, by ośmieszać jego poglądy na Twitterze), dowodzi, że jest bacznym obserwatorem rzeczywistości. Na Deadline.com tłumaczył: „Rok 2019 okazał się idealnym czasem na wypuszczenie serialu. Nie tylko z powodu trendów w rozrywce.

Polityka 24.2019 (3214) z dnia 11.06.2019; Kultura; s. 84
Oryginalny tytuł tekstu: "Wybuch reaktora kłamstw"
Reklama