Historia

Wschodnie zauroczenie

Polsko-japońskie zauroczenie

Józef Piłsudski po otrzymaniu japońskiego Orderu Wschodzącego Słońca, Zamek Królewski w Warszawie, 4 lipca 1928 r. Józef Piłsudski po otrzymaniu japońskiego Orderu Wschodzącego Słońca, Zamek Królewski w Warszawie, 4 lipca 1928 r. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Sto lat temu, w 1919 r., rząd Japonii uznał niepodległą II Rzeczpospolitą. Oba państwa zbliżył wspólny wróg – Rosja, a współpraca wywiadów wojskowych trwała nawet podczas drugiej wojny światowej.
Pierwszy ambasador RP w Japonii Tadeusz Romer, 1937 r.Zbiory Ewy Pałasz-Rutkowskiej Pierwszy ambasador RP w Japonii Tadeusz Romer, 1937 r.

Kontakty polsko-japońskie przed nawiązaniem oficjalnych stosunków dwustronnych w 1919 r. były sporadyczne, a wiedza o kulturze japońskiej w Polsce i polskiej w Japonii ograniczona. Prawdopodobnie pierwsze wzmianki na ten temat zaczęły pojawiać się w XVI w. Piotr Skarga-Pawęski w „Żywotach Świętych” (1579) wspominał o Japonii, opisując działalność jezuity Franciszka Ksawerego, pierwszego misjonarza chrześcijańskiego w Japonii (od 1549). W 1585 r. doszło do pierwszego spotkania Polaka z Japończykami.

Czytaj także

Społeczeństwo

„Nie prowadzimy lekcji z masturbacji”, czyli na czym polega edukacja seksualna

Nie chodzi o to – jak wydaje się niektórym – żeby pokazywać techniki masturbacyjne. Raczej o to, żeby specjaliści wytłumaczyli rodzicom i wychowawcom, że coś takiego jak masturbacja dziecięca istnieje.

Dominika Buczak
17.06.2019