W 1620 r. Stanisław Żółkiewski poległ w walce z Turkami i Tatarami. Po jego śmierci narodziła się legenda „rycerza bez trwogi i skazy”. Sejm przywraca blask jego dokonaniom, ogłaszając rok 2020 rokiem Żółkiewskiego.
Unię, zawartą 450 lat temu między Koroną i Litwą, Litwini przez lata uważali za niekorzystną i usiłowali ją poprawić.
Sto lat temu, w 1919 r., rząd Japonii uznał niepodległą II Rzeczpospolitą. Oba państwa zbliżył wspólny wróg – Rosja, a współpraca wywiadów wojskowych trwała nawet podczas drugiej wojny światowej.
W 1519 r. Hiszpan Hernán Cortés wylądował w Meksyku, rozpoczynając jego kolonizację, za którą dzisiejsze władze tego kraju domagają się przeprosin.
Ta wieść wybuchła w mediach jak granat. Tymczasem doniesienia amerykańskich uczonych (najprawdopodobniej) potwierdzają to, co (najprawdopodobniej) wiadomo od lat.
250 lat temu powstała Rzeczpospolita Pawłowska, miniaturowa republika z własną konstytucją, samorządem oraz chłopskimi obywatelami.
We wrześniu 1668 r. zakończyło się panowanie ostatniego z polskich Wazów. Jan Kazimierz, jako jedyny w dziejach Polski władca, zrzekł się tronu dobrowolnie. Podjął niewiele równie korzystnych dla kraju decyzji.
Od tragicznej rzezi w Humaniu minęło 250 lat, ale pamięć o niej i całej hajdamaczyźnie (koliszczyźnie) wciąż kładzie się długim cieniem na polsko-ukraińskiej debacie o przeszłości.
W drodze do Egiptu przyszły cesarz Francuzów podbił dotychczas niezdobytą twierdzę joannitów.
Wojna, która czterysta lat temu rozpaliła Europę na trzydzieści lat, pozornie nie dotknęła Polski. W praktyce jej konsekwencje odczuliśmy dotkliwie.