Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Konkwistador wizjoner

Jak Hiszpanie podbili Meksyk

Hernán Cortés, portret anonimowego malarza, ok. 1800 r. Hernán Cortés, portret anonimowego malarza, ok. 1800 r. Alamy / BEW
W 1519 r. Hiszpan Hernán Cortés wylądował w Meksyku, rozpoczynając jego kolonizację, za którą dzisiejsze władze tego kraju domagają się przeprosin.
Orszak Montezumy, malarstwo hiszpańskie z XVII w.Alamy/BEW Orszak Montezumy, malarstwo hiszpańskie z XVII w.

Kiedy Hernán Cortés wyruszał na podbój Meksyku, dowodzona przez niego awanturnicza wyprawa nosiła wszelkie znamiona misji niemożliwej do wykonania. Jego kilkuset słabo uzbrojonym ludziom mogła się przeciwstawić krociowa armia Azteków, nazwanych nie bez racji Rzymianami Ameryki. Jednak Cortés, wykorzystując sprzyjające okoliczności, zdobył ich stolicę – Tenochtitlán – i podbił całe ogromne państwo.

Przyszły konkwistador pochodził z drobnoszlacheckiej rodzinny z Medellin w południowo-zachodniej Hiszpanii.

Polityka 16.2019 (3207) z dnia 16.04.2019; Historia; s. 69
Oryginalny tytuł tekstu: "Konkwistador wizjoner"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Oto jak robić wymaz, by zwiększyć wiarygodność testu

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022