Ojciec Paweł Kozacki, prowincjał polskiej prowincji dominikanów, publicysta, o tym, co odstrasza wiernych od Kościoła i dlaczego Kościół sobie z tym nie radzi.
O przyszłości polskiej szkoły, celach kształcenia, warunkach i sensie pracy nauczycieli zadecydują ostatecznie wybory.
Rząd ani myśli ustąpić. Władza liczy, że rodzice zmęczą się strajkiem, a nauczyciele pod ich presją w końcu odpuszczą.
W każdej partii tkwi większy lub mniejszy pierwiastek samobójczy, dla niepoznaki określany przez jej członków jako godność, honor i tożsamość.
To, co dzieje się wokół Marka Falenty, sprawia wrażenie dziwnej gry prowadzonej przez obecną władzę z reżyserem afery podsłuchowej.
Kiedy w 2015 r. PiS wygrał wybory, młodsza od marszałka o trzy lata siostra Beata po 35 latach wróciła do Polski.
Profesor Andrzej Friszke, historyk, o tym, jak pogodzić wschodnią cząstkę naszej duszy z zachodnią, a romantyzm z pragmatyzmem.
Okres wyborczy to okazja do rotacji i przetasowań. Jedni słabną, inni rosną w siłę, jeszcze inni szukają nowego miejsca. Zobaczmy, jak wygląda wiosenna układanka personalna.
Z jakim zasadniczym podziałem w Polsce mamy dzisiaj do czynienia? Ten wygra wybory, kto lepiej odpowie na to kluczowe pytanie.
Tylko Jarosław Kaczyński mówi do niej Basiu, czasami Basieńko, dla reszty to Pani Dyrektor. A tak w ogóle działacze PiS uważają ją za kogoś w rodzaju wiceprezesa partii. Kim naprawdę jest Barbara Skrzypek?
Paniom z Mazowsza melodramat „Zimna wojna” przypomniał tamte gorące lata.
Zwolennicy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej wygrali referendum w 2016 r., choć początkowo żaden sondaż nie dawał im szans powodzenia. Dokonali tego dzięki technologii pierwotnie zaprojektowanej dla branży reklamowej, kilku osobom dysponującym paroma milionami funtów i dzięki wojskowym metodom manipulacji opinią publiczną.
Chłop jest w nas – to nie ulega wątpliwości. Zadajemy sobie jednak pytanie: kim on dziś jest i jak się zmienia.
Z internetu korzysta już prawie połowa ludzkości. Co by się stało, gdyby pewnego dnia przestał działać?
Dr hab. Bogdan Jaroszewicz o tym, czego las pozwala nam dowiedzieć się o sobie, a jakich tajemnic zazdrośnie strzeże.
Młodzi nie odpuszczą; na marszach w obronie klimatu się nie skończy. Teraz zniechęcają Polaków do mięsa. Argument: jeśli do 2050 r. spożycie mięsa nie zmaleje o połowę, na Ziemi nie da się żyć.
Jedni kolekcjonują, bo to zrobiło się modne, inni z sentymentu, niektórzy z kalkulacji. Klasyczne auta rosną w cenę, więc może warto w nie inwestować?
Tygodnik POLITYKA wspólnie z firmą doradczą Deloitte oraz Forum Odpowiedzialnego Biznesu już po raz ósmy przyznali Listki CSR POLITYKI. To wyróżnienia dla najbardziej odpowiedzialnych i zaangażowanych społecznie firm.
Za chwilę komik może rządzić Ukrainą. Kiedy pora na resztę świata?
Kolejne niemieckie rodziny przemysłowe otwierają archiwa i zapraszają historyków. Przyznanie się do wojennej współpracy z nazistami jest już dziś w dobrym tonie.
Viktor Orbán próbuje wydźwignąć swój kraj z demograficznej depresji, zasypując ją pieniędzmi. Sama metoda jest inna niż polska, ale rezultat – podobny. Czyli marny.
W cesarstwie, w którym panowało przekonanie, że Bóg rządzi we wszechświecie, car w państwie, a mężczyzna w domu, na tronie zasiadały kolejno cztery kobiety.
W 1519 r. Hiszpan Hernán Cortés wylądował w Meksyku, rozpoczynając jego kolonizację, za którą dzisiejsze władze tego kraju domagają się przeprosin.
Kosmos wydaje się dostrojony w taki sposób, by mogło w nim pojawić się życie. Klucz do zrozumienia, dlaczego tak jest, może być ukryty na zewnątrz Wszechświata.
W Polsce powstała bioniczna trzustka. Naukowcy pracują teraz nad jej udoskonaleniem – chcą, by komórki użyte do jej tworzenia pochodziły nie od dawcy, ale od biorcy.
Markiza chroni przed słońcem i deszczem, ale kto chce jak najwięcej czasu spędzać w ogrodzie, powinien rozważyć wybór pergoli.
Coraz większe okna i drzwi balkonowe to podstawa dzisiejszego budownictwa. Jednak niewłaściwy wybór może mieć przykre konsekwencje.
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy łączyć okna dachowe w różnorodne, ciekawe zestawy. Trzeba tylko pamiętać o zasadach solidnego i bezpiecznego montażu.
Po modzie na konfekcję patriotyczną przyszła kolej na manifestowanie poglądów w odzieży katolickiej.
Obserwowanie ptaków to codzienność, ale śledzenie nietoperzy wciąż robi wrażenie. Na Pomorzu grupa batwatcherów właśnie zakończyła doroczne liczenie.
Macie jak w banku, że jeśli zaprosicie kilka osób do świątecznego stołu, na pewno znajdzie się wśród nich choćby jedna, która na mięso spogląda z niechęcią. Przygotowałam więc zestaw wypróbowanych tradycyjnych przepisów, które w takiej sytuacji powinny być pomocne.
David Harbour (znany ze „Stranger Things”) ledwie poprawnie gra skonfliktowanego wewnętrznie czerwonego demona.
Podczas gdy polski teatr staje się coraz bardziej dosłowny, przekonujący czy walczący, Garbaczewski tworzy w Starym Teatrze instalację migocącą znaczeniami i obrazami, puchnącą od słów i trudno uchwytną, ale też jakoś wciągającą.
Genialnie zainscenizowane miłosne perypetie bohaterów.
Każdy z odcinków poświęcony jest innemu ekosystemowi.
Niezwykła, starannie pointowana dramaturgia ekspozycji, podkreśla skalę, rozmach i wielowymiarowość dzieł Wajdy.
Autorka znakomicie pokazuje duszną, podszytą erotyzmem relację czworga dorosłych, obserwowanych przez dziecko i dorastającą dziewczynę, której Floryda wydaje się miejscem pełnym splendoru.
Autorka w poetycki wręcz sposób opisuje przestawianie się na inny tryb życia, który w Orzeszkowie wciąż jeszcze dyktowany jest przez rytm przyrody i prawosławny kalendarz liturgiczny.
Książka o spotkaniu kobiet z miasta z kobietami ze wsi.
Te trzy płyty w pełni uzasadniają nazwanie tego wydawnictwa luksusowym.
Piękna dawka muzyki oddzielająca nas na kilkadziesiąt minut od spieszącego się, szorstkiego, a niejednokrotnie agresywnego świata wokół nas.
Formuła katowickiego festiwalu, połączonego z coraz huczniej obchodzonym w Polsce Międzynarodowym Dniem Jazzu, jak najdalsza jest od środowiskowego zamknięcia.
500 lat temu zmarł Leonardo da Vinci. Takiej rocznicy świat przegapić nie może, wyścig świętujących zaczął się wcześnie – i wybuchowo.
Dlaczego w serialu śmierć stała się ulubionym punktem wyjścia. I dokąd idą serialowi bohaterowie po śmierci.
Każdy ma pokusy, żeby się wreszcie nasycić życiem, zwłaszcza gdy lat przybywa. To mit, nigdy nie zaczyna się „prawdziwie żyć” – mówi pisarz Marek Bieńczyk.
Mam do Stanisława Karczewskiego lekki żal o to, że zawstydza nas swoją bezkompromisową ideowością, doprowadzając do tego, że czujemy się przy nim jak bezideowe chytrusy-dorobkiewicze.
Kto zacznie się domagać, by zniesiono celibat, dostanie comiesięczną dotację.
Przez osiem lat rząd Tuska nie dopłacił do kart zgonu ani grosza. Ludzie umierali za bezcen.
W domu nicości nie ma cierpienia, złudzeń życia ani zdrady. Nie ma w nim śmierci ani niczego innego.
Chciałbym, żeby nauczyciele wytrzymali, żeby się nie dali zmanipulować ministerialnym kanciarzom, którzy właśnie zwijają manatki z nadzieją na Brukselę.
Na usypianie nas alarmami smogowymi naszego przyzwolenia nie ma.
W jaki sposób Polska Rzeczpospolita Ludowa chciała zaprezentować się światu? Czym pochwalić? Czym zaimponować? Wystawa „»Polska« na eksport” w warszawskiej galerii Zachęta próbuje odpowiedzieć na takie pytania. A właściwie – pokazać.
Ostatni dzwonek
O przyszłości polskiej szkoły, celach kształcenia, warunkach i sensie pracy nauczycieli zadecydują ostatecznie wybory.