Świat

Ile kosztuje Węgier

WĘGRY: Akcja prokreacja

Wskaźnik dzietności podnosi się na Węgrzech powoli, udało się ograniczyć emigrację, ale rząd oprócz zachęt finansowych – zwykle albo niskich, albo trudno dostępnych – nie oferuje rodzinom sprawnego państwa. Wskaźnik dzietności podnosi się na Węgrzech powoli, udało się ograniczyć emigrację, ale rząd oprócz zachęt finansowych – zwykle albo niskich, albo trudno dostępnych – nie oferuje rodzinom sprawnego państwa. J. Nemchinova / Getty Images
Viktor Orbán próbuje wydźwignąć swój kraj z demograficznej depresji, zasypując ją pieniędzmi. Sama metoda jest inna niż polska, ale rezultat – podobny. Czyli marny.
Pakiet wsparcia dla rodzin wpisuje się w ciąg – mniej lub bardziej desperackich – działań podejmowanych, aby zwiększyć produktywność w kraju.seregalsv/PantherMedia Pakiet wsparcia dla rodzin wpisuje się w ciąg – mniej lub bardziej desperackich – działań podejmowanych, aby zwiększyć produktywność w kraju.

Kiedy Viktor Orbán ogłaszał niedawno siedmiopunktowy pakiet wsparcia dla rodzin, Mónika Magyar z czteromiesięcznym Danim na kolanach liczyła na kalkulatorze, ile tym razem dostanie od państwa. Pakiet, zaprezentowany w czasie corocznej mowy o stanie państwa, zapowiada wprowadzenie szeregu bodźców finansowych, zachęcających węgierskie małżeństwa do decydowania się na kolejne dzieci.

Gdyby Mónika urodziła jeszcze troje, państwo zwolniłoby ją z podatku dochodowego i spłaty specjalnej pożyczki w wysokości 10 mln forintów (133 tys.

Polityka 16.2019 (3207) z dnia 16.04.2019; Świat; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile kosztuje Węgier"

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska jako jedyna w Unii nie udostępnia szczepionki HPV

Szczepionka, którą od 12 lat uznaje się na świecie za wybawienie od raka szyjki macicy, w Polsce jest nadal moralnie podejrzana. Wyparowała też z naszego rynku, za co sami jesteśmy sobie winni.

Paweł Walewski
26.08.2019