„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Świat

Ile kosztuje Węgier

WĘGRY: Akcja prokreacja

Wskaźnik dzietności podnosi się na Węgrzech powoli, udało się ograniczyć emigrację, ale rząd oprócz zachęt finansowych – zwykle albo niskich, albo trudno dostępnych – nie oferuje rodzinom sprawnego państwa. Wskaźnik dzietności podnosi się na Węgrzech powoli, udało się ograniczyć emigrację, ale rząd oprócz zachęt finansowych – zwykle albo niskich, albo trudno dostępnych – nie oferuje rodzinom sprawnego państwa. J. Nemchinova / Getty Images
Viktor Orbán próbuje wydźwignąć swój kraj z demograficznej depresji, zasypując ją pieniędzmi. Sama metoda jest inna niż polska, ale rezultat – podobny. Czyli marny.
Pakiet wsparcia dla rodzin wpisuje się w ciąg – mniej lub bardziej desperackich – działań podejmowanych, aby zwiększyć produktywność w kraju.seregalsv/PantherMedia Pakiet wsparcia dla rodzin wpisuje się w ciąg – mniej lub bardziej desperackich – działań podejmowanych, aby zwiększyć produktywność w kraju.

Kiedy Viktor Orbán ogłaszał niedawno siedmiopunktowy pakiet wsparcia dla rodzin, Mónika Magyar z czteromiesięcznym Danim na kolanach liczyła na kalkulatorze, ile tym razem dostanie od państwa. Pakiet, zaprezentowany w czasie corocznej mowy o stanie państwa, zapowiada wprowadzenie szeregu bodźców finansowych, zachęcających węgierskie małżeństwa do decydowania się na kolejne dzieci.

Gdyby Mónika urodziła jeszcze troje, państwo zwolniłoby ją z podatku dochodowego i spłaty specjalnej pożyczki w wysokości 10 mln forintów (133 tys.

Polityka 16.2019 (3207) z dnia 16.04.2019; Świat; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Ile kosztuje Węgier"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Wymarsz z religii

W szkołach średnich, w dużych miastach, uczestniczący w lekcjach religii to już mniejszość. Topniejąca z roku na rok.

Joanna Podgórska
01.12.2021