Poradniki rynkowe

Poddasze pełne światła

Okno dachowe, jak sama jego nazwa wskazuje, jest integralnym elementem dachu. Okno dachowe, jak sama jego nazwa wskazuje, jest integralnym elementem dachu. Velux
Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom możemy łączyć okna dachowe w różnorodne, ciekawe zestawy. Trzeba tylko pamiętać o zasadach solidnego i bezpiecznego montażu.
Jeśli na poddaszu ma znaleźć się pokój dzienny, wówczas warto go odpowiednio doświetlić.Velux Jeśli na poddaszu ma znaleźć się pokój dzienny, wówczas warto go odpowiednio doświetlić.

Wybór liczby i rodzaju okien to jedna z najważniejszych, ale i trudniejszych decyzji podczas budowy bądź generalnej przebudowy domu. W polskich warunkach chcemy często maksymalnie doświetlić pomieszczenia, myśląc przede wszystkim o długich okresach w roku, gdy brakuje nam światła słonecznego. Układ okien wpływa na bilans energetyczny budynku, na wielkość zużycia prądu, a także na wentylację. Szczególnie istotne jest odpowiednie dobranie i prawidłowe rozmieszczenie okien dachowych. Dzięki nim można np. znacznie zwiększyć komfort mieszkania na poddaszu.

Generalna zasada jest następująca: powierzchnia okna dachowego powinna stanowić około 10 proc. powierzchni podłogi pokoju. Jednak wszystko zależy od indywidualnych preferencji oraz od przeznaczenia pomieszczenia. W przypadku łazienki zazwyczaj wystarczy jedno okno dachowe. Sypialnie również nie muszą być zbyt mocno doświetlone, chociaż w tym przypadku ważniejsze jest zapewnienie możliwości skutecznego wyciemnienia, na przykład poprzez zastosowanie rolet wewnętrznych lub zewnętrznych. Jeśli natomiast na poddaszu ma znaleźć się także pokój dzienny, wówczas warto go odpowiednio doświetlić. Jak to zrobić?

Możemy zaprojektować nie jedno, ale kilka okien obok siebie. To popularny ostatnio trend, pozwalający w ciekawy sposób zaprojektować poddasze. Co ważne, montaż kilku mniejszych okien zapewni nam więcej słońca niż jedno większe, mające tę samą powierzchnię szyby. W ten sposób łączna powierzchnia okien może osiągnąć nawet do 20 proc. powierzchni podłogi. Dzisiaj, dzięki nowoczesnym rozwiązaniom oferowanym przez producentów, każdy inwestor ma pod tym względem szerokie pole wyboru.

Trzeba jednak pamiętać o różnych zasadach dotyczących wyboru okien dachowych w zespoleniu. Najczęściej spotykamy zestawy dwóch okien zamontowanych obok siebie.

Polityka 16.2019 (3207) z dnia 16.04.2019; Poradnik Budowlany; s. 84
Reklama