Świat

Najuczciwszy zawód świata

Komicy u władzy

Włodymyr Zełenski, kandydat na prezydenta Ukrainy, tu w jednej z filmowych kreacji. Włodymyr Zełenski, kandydat na prezydenta Ukrainy, tu w jednej z filmowych kreacji. ITAR / Tass
Za chwilę komik może rządzić Ukrainą. Kiedy pora na resztę świata?
Komik-prezydent Gwatemali Jimmy Morales.Saul Martinez/Bloomberg/Getty Images Komik-prezydent Gwatemali Jimmy Morales.

Kto chce wiedzieć, co czeka Ukraińców, jeśli 21 kwietnia wybiorą na prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, niech posłucha Gnarra. Jón Gnarr jest ulubionym politykiem Lady Gagi i Noama Chomskiego oraz autorem książki „Jak zostałem burmistrzem dużego miasta na Islandii i zmieniłem świat”. Odnotowując jego zwycięstwo w wyborach w Reykjavíku, POLITYKA pisała, że satyrycy są grupą bardziej wykluczoną z władzy niż kobiety.

Ale to było w 2010 r. Dziś Zełenski na ewentualną inaugurację mógłby zaprosić kilku kolegów po fachu, którym w dodatku lot do Kijowa opłaciliby podatnicy: akuszera koalicji rządzącej Włochami, prezydenta Gwatemali, premiera Słowenii, burmistrza Erywania czy niemieckiego europosła-dadaistę z widokami na majową reelekcję.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Ożywianie mózgu po śmierci i transplantacja głowy. Czy istnieją granice neuronauki?

Badaczom udało się wznowić niektóre funkcje mózgów pobranych od świń, a inny naukowiec chciałby przeprowadzić transplantację ludzkiej głowy.

Piotr Rzymski
22.04.2019
Reklama