Świat

Nowe Termopile

Chińskie inwestycje w greckim porcie zablokowane

Czy Pireus będzie nowymi Termopilami i Grecy znów obronią Europę przed inwazją ze Wschodu? Czy Pireus będzie nowymi Termopilami i Grecy znów obronią Europę przed inwazją ze Wschodu? Richard Cummins / Getty Images

Wbijanie łopaty w Grecji bywa ryzykowne, bo zawsze można się natknąć na starożytność i biurokrację. Tym razem przekonali się o tym Chińczycy. W 2016 r. kontrolowana przez chińskie państwo spółka logistyczna Cosco kupiła większość udziałów w greckim porcie w Pireusie. To drugi największy pod względem przeładunków port na Morzu Śródziemnym, zaraz po Walencji. Inwestycja jest kluczowym elementem wielkiego chińskiego projektu „Jeden pas, jedna droga” – po rozbudowie port w Pireusie ma być hubem, przez który do całej Europy trafiać będą chińskie towary, dostarczone tam wcześniej na statkach przez Kanał Sueski.

Polityka 16.2019 (3207) z dnia 16.04.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowe Termopile"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Historia

Zanim padły strzały II. Czarna wołga i tajemnicze fiolki pod kopalnią „Sosnowiec”

Jesienią 1981 r. w tłum górników kopalni „Sosnowiec” poleciały fiolki z duszącą substancją. Sprawców do dzisiaj nie znaleziono. Także motyw pozostaje niejasny, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że celem było wywołanie wrzenia w kraju i sprowokowanie siłowej konfrontacji.

Jan Dziadul
21.09.2021