Świat

Nowe Termopile

Chińskie inwestycje w greckim porcie zablokowane

Czy Pireus będzie nowymi Termopilami i Grecy znów obronią Europę przed inwazją ze Wschodu? Czy Pireus będzie nowymi Termopilami i Grecy znów obronią Europę przed inwazją ze Wschodu? Richard Cummins / Getty Images

Wbijanie łopaty w Grecji bywa ryzykowne, bo zawsze można się natknąć na starożytność i biurokrację. Tym razem przekonali się o tym Chińczycy. W 2016 r. kontrolowana przez chińskie państwo spółka logistyczna Cosco kupiła większość udziałów w greckim porcie w Pireusie. To drugi największy pod względem przeładunków port na Morzu Śródziemnym, zaraz po Walencji. Inwestycja jest kluczowym elementem wielkiego chińskiego projektu „Jeden pas, jedna droga” – po rozbudowie port w Pireusie ma być hubem, przez który do całej Europy trafiać będą chińskie towary, dostarczone tam wcześniej na statkach przez Kanał Sueski. Pekin sowicie wsparł Ateny w momencie największego kryzysu gospodarczego i liczył na wzajemność. I tak się stało np. w 2017 r., gdy Grecja samotnie zablokowała unijną rezolucję potępiającą łamanie praw człowieka w Chinach.

Na razie jednak ponad połowę chińskich inwestycji w porcie, m.in. nowe centrum logistyczne, cztery hotele i centrum handlowe, zablokował grecki urząd archeologiczny. Tłumaczenie jest standardowe – inwestycja zagraża nieodkopanym jeszcze zabytkom – i jednocześnie trudne do zweryfikowania, bo taki zakaz mógłby równie dobrze dotyczyć całego terytorium Grecji. Miejscowa prasa pisze jednak, że za zakazem stoją lokalne władze, którym nie podobają się plany budowy hoteli i centrum handlowego. A w maju Grecy będą głosować w wyborach lokalnych, więc władze mają motyw. Czy więc Pireus będzie nowymi Termopilami i Grecy znów obronią Europę przed inwazją ze Wschodu? Lokalna prasa twierdzi, że w tym wypadku chodzi jednak o wymuszenie dodatkowych kilkuset milionów euro z Pekinu.

Polityka 16.2019 (3207) z dnia 16.04.2019; Ludzie i wydarzenia. Świat; s. 9
Oryginalny tytuł tekstu: "Nowe Termopile"
Reklama