Kraj

Siostra buduje

Siostra marszałka buduje rządowe osiedle

Beacie Kuchcińskiej brakuje doświadczenia w polskich realiach i zarządzaniu takimi projektami. Beacie Kuchcińskiej brakuje doświadczenia w polskich realiach i zarządzaniu takimi projektami. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Kiedy w 2015 r. PiS wygrał wybory, młodsza od marszałka o trzy lata siostra Beata po 35 latach wróciła do Polski.

W 1987 odmówiono mi wydania paszportu. Chciałem pojechać na Węgry, żeby się spotkać z siostrą, która uciekła z Polski w 1980 r. Dzisiaj jest architektem w Sydney. Rodziców puścili, mnie nie. To mnie wkurzyło do tego stopnia, że postanowiłem poważnie zacząć działać” – mówił Marek Kuchciński w 2006 r. („GW”).

Kiedy w 2015 r. PiS wygrał wybory, młodsza od marszałka o trzy lata siostra Beata po 35 latach wróciła do Polski. Została zatrudniona w PFR Nieruchomości SA. To państwowa spółka zależna od Polskiego Funduszu Rozwoju, którego zadaniem jest „wspieranie rozwoju gospodarczego kraju i podnoszenie jakości życia Polaków”. W PFR Nieruchomości Beata Kuchcińska pracuje od listopada 2017 r. Zajmuje stanowisko głównego konsultanta projektów strategicznych w biurze realizacji inwestycji. Najważniejszym projektem, za który teraz odpowiada, jest gigantyczne osiedle na obrzeżach warszawskiego osiedla Ursynów. Na blisko 15-hektarowej działce rząd chce wybudować swoje flagowe osiedle w ramach programu Mieszkanie Plus – na ok. 2,7 tys. mieszkań. Rządzący obiecują, że budowa ruszy w drugiej połowie 2019 r. „Nasza inwestycja to misja” – chwaliła na spotkaniu z mieszkańcami okolicznych osiedli siostra marszałka. Dodawała, że „to będą mieszkania dla tych, których nie stać na kupno własnego M, a z powodu zbyt wysokich dochodów nie mogą dostać mieszkań komunalnych”.

Beata Kuchcińska skończyła studia z inżynierii na Uniwersytecie Australii Zachodniej. Wiele lat pracowała w prywatnych firmach deweloperskich, a od 1994 do 2003 r. prowadziła własną działalność. Zapytaliśmy rządową spółkę, dlaczego akurat siostra marszałka Sejmu dostała posadę głównego konsultanta. Odpowiedziano nam, że „jest ekspertem z wieloletnim międzynarodowym doświadczeniem w dziedzinie budowlanej, deweloperskiej, inwestycji, konstrukcji budowlanych i infrastrukturalnych”.

Polityka 16.2019 (3207) z dnia 16.04.2019; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 6
Oryginalny tytuł tekstu: "Siostra buduje"
Reklama