Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Szczęście za płotem

Duńczycy odprawili prawicowych radykałów. Jest jedno „ale”

Liderka socjaldemokracji Mette Frederiksen podjęła ryzyko antyimigracyjnego skrętu – i wygrała. Liderka socjaldemokracji Mette Frederiksen podjęła ryzyko antyimigracyjnego skrętu – i wygrała. Rene Schutze/AFP / EAST NEWS
W eurowyborach Duńczycy odprawili prawicowych radykałów. Ale cóż z tego, jeśli nawet socjaldemokracja przejmuje ich hasła.
Na duńskiej wysepce Lindholm ma powstać ośrodek dla setki cudzoziemskich przestępców. Chodzi o tych, którzy odbyli już wyroki i powinni być z Danii wydaleni, ale z jakichś powodów, np. humanitarnych, to nie wchodzi w rachubę.Mads Claus Rasmussen/Ritzau Scanpix/AFP/EAST NEWS Na duńskiej wysepce Lindholm ma powstać ośrodek dla setki cudzoziemskich przestępców. Chodzi o tych, którzy odbyli już wyroki i powinni być z Danii wydaleni, ale z jakichś powodów, np. humanitarnych, to nie wchodzi w rachubę.

Dania będzie miała swoje Guantanamo. Za trzy lata, nakładem ok. 90 mln euro, na bałtyckiej wysepce Lindholm – 6 ha piasku, drzew i traw – ma powstać ośrodek dla setki cudzoziemskich przestępców. Chodzi o tych, którzy odbyli już wyroki i powinni być z Danii wydaleni, ale z jakichś powodów, np. humanitarnych, to nie wchodzi w rachubę. Zamieszkają w budynkach laboratorium weterynaryjnego, wyposażonego jeszcze w boksy dla zwierząt i krematorium, gdzie od lat 20. XX w. prowadzono badania m.in. nad zarazkami wścieklizny, pomoru i pryszczycy.

Noce pensjonariusze będą musieli spędzać na wyspie, ale w ciągu dnia wolno im będzie przepłynąć promem do pobliskiego miasteczka. Oczywiste wątpliwości mają okoliczni mieszkańcy, nieprzygotowani na nowe sąsiedztwo. Widzą w Lindholmie właśnie jakąś wersję Guantanamo, amerykańskiej bazy wojskowej na Kubie, gdzie bez procesów trzymani są w zamknięciu obcokrajowcy podejrzani o terroryzm.

Zaniepokojone są również organizacje broniące praw człowieka. Chcą sprawdzać, czy instytucja będzie działała zgodnie z duńskim i europejskim prawem. Gdy pod koniec zeszłego roku ogłoszono ten pomysł, minister ds. imigracji i integracji zapowiedziała bojowo: cudzoziemscy przestępcy mają czuć, że nie są w Danii mile widziani.

Lindholm nadaje się na takie ostrzeżenie. Jeden z dwóch promów obsługujących wysepkę nazywa się „Wirus”. Wokół wyspy obowiązuje stumetrowa strefa z zakazem wstępu. A trafiające tam zwierzęta były zawsze profilaktycznie zabijane, by nie rozwlekały infekcji po kraju.

Po kryzysie uchodźczym z 2015 r. Duńczycy zrezygnowali z serdeczności wobec migrantów i osób poszukujących azylu. Zerwali z dotychczasowym modelem otwartości – stworzył on społeczeństwo, w którym kilkanaście procent obywateli ma pochodzenie inne niż duńskie.

Polityka 24.2019 (3214) z dnia 11.06.2019; Świat; s. 50
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczęście za płotem"
Reklama