Świat

Cyrk Bolsonaro

BRAZYLIA: Cyrk Bolsonaro

Autochtoni protestujący przeciwko niszczącej Amazonię polityce Bolsonaro. Autochtoni protestujący przeciwko niszczącej Amazonię polityce Bolsonaro. Joedson Alves/EPA / PAP
Kto właściwie rządzi Brazylią? Prezydent? Jego bezczelni synowie? Pewien domorosły pseudofilozof ze strzelbą na ramieniu? Wypadkowa ich humorów i ignorancji?
Jair BolsonaroAE/Xinhua News/EAST NEWS Jair Bolsonaro

„Rozpędzić Sąd Najwyższy i kongres!” – krzyczą na ulicach brazylijskich miast zwolennicy prezydenta Jaira Bolsonaro. „To nie edukacja dużo kosztuje, lecz ignorancja” – krzyczą na innych demonstracjach przeciwnicy prezydenta.

Po niespełna pół roku rządów prawicowego populisty Bolsonaro ulice brazylijskich miast stają się – tak jak w kampanii wyborczej – politycznym teatrem. Zwolennicy Bolsonaro wychodzą na ulice, żeby wywrzeć presję na kongres, który – rozdrobniony na wiele ugrupowań – nie godzi się być marionetką wodza o autokratycznych zapędach.

Polityka 24.2019 (3214) z dnia 11.06.2019; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Cyrk Bolsonaro"

Czytaj także

Społeczeństwo

Wojna państwa Marcinkiewiczów

Historia Izabeli i Kazimierza Marcinkiewiczów toczy się jak wieloodcinkowy serial. Ale to, co długo było celebrycką, plotkarską farsą, w najnowszych odsłonach nabiera cech greckiej tragedii. Spór byłego premiera z byłą żoną to przypadek rozwodu publicznego, z wykorzystaniem mediów oraz nowych instytucji prawnych.

Martyna Bunda
06.08.2019