Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Świat

Ryzyko romansu

Czy Polska nawiąże romans z Trumpem? Jest takie ryzyko

Eksperci przestrzegają przed dwustronną współpracą z USA budowaną zamiast współpracy z Europą. Eksperci przestrzegają przed dwustronną współpracą z USA budowaną zamiast współpracy z Europą. Łukasz Szeląg / Reporter
Wizyta Andrzeja Dudy w Białym Domu będzie miała charakter kontrolny: dowiemy się, za ile Ameryka „sprzeda” nam poczucie bezpieczeństwa i dlaczego tak drogo.
Donald Trump czuje się tak dobrze wśród Polaków, że po raz drugi już – 12 czerwca – przyjmuje w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudę.Cezary p/Wikipedia CC BY 4.0 Donald Trump czuje się tak dobrze wśród Polaków, że po raz drugi już – 12 czerwca – przyjmuje w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudę.

„Tak naprawdę Polska jest dla USA trzeciorzędnym sojusznikiem” – mówił kilkanaście lat temu Zbigniew Brzeziński. Była to jego odpowiedź na nasze skargi, że po tym, jak ruszyliśmy u boku Ameryki obalać reżim Saddama Husajna, w nagrodę otrzymaliśmy tak niewiele – żadnych kontraktów w Iraku ani nawet zniesienia wiz.

Dziś miejsca Polski na amerykańskiej mapie mógłby nie oszacować już tak nisko; pewnie jako drugorzędne. Po aneksji Krymu przez Rosję strategiczne znaczenie kraju na wschodnich rubieżach NATO wzrosło, a po zmianach rządów w Warszawie i Waszyngtonie dzięki ideologicznemu pokrewieństwu władz w obu stolicach powstał sprzyjający klimat do wzmocnienia sojuszu.

Mimo słabości Trumpa do Putina Biały Dom uznał Rosję za przeciwnika Ameryki. Postawił na Reaganowski „pokój przez siłę”. A sam Donald Trump czuje się tak dobrze wśród Polaków, że po raz drugi już – 12 czerwca – przyjmuje w Białym Domu prezydenta Andrzeja Dudę i prawdopodobnie ponownie przyjedzie do Polski, tym razem na 80. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej. Jak rząd PiS wykorzystuje tę koniunkturę?

1.

Od rosyjskiej napaści na Ukrainę w Warszawie zaświtała nadzieja, że może uda się przekonać Amerykanów do umieszczenia w Polsce stałej bazy wojskowej. Choć warto pamiętać, że prosił o to już ponad 10 lat temu rząd Donalda Tuska. Sojusz wzmacnia od 2014 r. swoją wschodnią flankę, z udziałem m.in. amerykańskich batalionów. Kongres USA przydzielił miliardy dolarów na Europejską Inicjatywę Odstraszania (EDI), ale dopiero instalacje takie jak w Niemczech czy Włoszech – argumentowano – naprawdę mocno wiązałyby Amerykę z Polską i odstraszały agresora.

Polska obietnica nazwania bazy Fortem Trump i wydania na nią 2 mld dol.

Polityka 24.2019 (3214) z dnia 11.06.2019; Świat; s. 46
Oryginalny tytuł tekstu: "Ryzyko romansu"
Reklama