Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Gonić króliczka na pergaminie

Tajemniczy manuskrypt Wojnicza

Tajemniczy XV-wieczny rękopis, zakupiony przez Michała Wojnicza w 1912 r. wraz z kilkoma innymi manuskryptami z likwidowanej biblioteki jezuitów Collegio Romano we Frascati. Tajemniczy XV-wieczny rękopis, zakupiony przez Michała Wojnicza w 1912 r. wraz z kilkoma innymi manuskryptami z likwidowanej biblioteki jezuitów Collegio Romano we Frascati. AKG / EAST NEWS
Tajemniczy manuskrypt Wojnicza doczekał się kolejnej interpretacji, tym razem feministycznej. Ale jego zagadka wciąż daleka jest od rozwiązania.
Michał Wojnicz, londyński antykwariusz, były zesłaniec i rewolucjonista.Fine Art Images/EAST NEWS Michał Wojnicz, londyński antykwariusz, były zesłaniec i rewolucjonista.

Zachowało się 120 ze 136 pergaminowych, obustronnie zapisanych kart o wielkości 16 na 23 cm. Jednak 170 tys. podobnych do średniowiecznych liter łacińskich znaków układa się w niezrozumiały tekst. W jego wyjaśnianiu nie pomagają rysunki dziwnych map, astronomiczno-kosmologicznych diagramów, znaków zodiaku, nieznanych roślin i serii przedstawień kąpiących się w plątaninie basenów kobiet. Dzięki badaniom radiowęglowym wykonanym 10 lat temu na University of Arizona wiadomo, że pergamin manuskryptu Wojnicza pochodzi z I połowy XV w.

Polityka 24.2019 (3214) z dnia 11.06.2019; Nauka ; s. 61
Oryginalny tytuł tekstu: "Gonić króliczka na pergaminie"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >