Nauka

Gonić króliczka na pergaminie

Tajemniczy manuskrypt Wojnicza

Tajemniczy XV-wieczny rękopis, zakupiony przez Michała Wojnicza w 1912 r. wraz z kilkoma innymi manuskryptami z likwidowanej biblioteki jezuitów Collegio Romano we Frascati. Tajemniczy XV-wieczny rękopis, zakupiony przez Michała Wojnicza w 1912 r. wraz z kilkoma innymi manuskryptami z likwidowanej biblioteki jezuitów Collegio Romano we Frascati. AKG / EAST NEWS
Tajemniczy manuskrypt Wojnicza doczekał się kolejnej interpretacji, tym razem feministycznej. Ale jego zagadka wciąż daleka jest od rozwiązania.
Michał Wojnicz, londyński antykwariusz, były zesłaniec i rewolucjonista.Fine Art Images/EAST NEWS Michał Wojnicz, londyński antykwariusz, były zesłaniec i rewolucjonista.

Zachowało się 120 ze 136 pergaminowych, obustronnie zapisanych kart o wielkości 16 na 23 cm. Jednak 170 tys. podobnych do średniowiecznych liter łacińskich znaków układa się w niezrozumiały tekst. W jego wyjaśnianiu nie pomagają rysunki dziwnych map, astronomiczno-kosmologicznych diagramów, znaków zodiaku, nieznanych roślin i serii przedstawień kąpiących się w plątaninie basenów kobiet. Dzięki badaniom radiowęglowym wykonanym 10 lat temu na University of Arizona wiadomo, że pergamin manuskryptu Wojnicza pochodzi z I połowy XV w.

Czytaj także

Społeczeństwo

„Nie prowadzimy lekcji z masturbacji”, czyli na czym polega edukacja seksualna

Nie chodzi o to – jak wydaje się niektórym – żeby pokazywać techniki masturbacyjne. Raczej o to, żeby specjaliści wytłumaczyli rodzicom i wychowawcom, że coś takiego jak masturbacja dziecięca istnieje.

Dominika Buczak
17.06.2019