„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Elektrownia OpoleJarosław Małkowski/BankFoto/materiały prasowe Elektrownia Opole

Wydarzenia

Bank Millennium kupił 99,8 proc. akcji Euro Banku, płacąc za nie 1,8 mld zł. Zmiana właściciela – jak podaje nabywca – nie ma wpływu na dotychczas zawarte umowy w Euro Banku. Dopiero po fuzji prawnej, czyli formalnym połączeniu obu banków i ich systemów informatycznych w końcu 2019 r., klienci Euro Banku staną się automatycznie klientami Banku Millennium.

Grupa PGE uruchomiła w elektrowni Opole blok energetyczny o mocy 900 MW. Po bloku w Kozienicach (1075 MW) będzie to druga największa tego typu jednostka w kraju. Budowa trwała od 2014 r., ale m.in. błędy projektowe uniemożliwiły zakończenie inwestycji w planowanym terminie (2018 r.). Pod koniec września w elektrowni rozpocznie pracę kolejny blok. Zwiększy to zapotrzebowanie spółki na węgiel kamienny z 11 do 15 mln ton rocznie. Jednocześnie PGE umocni swoją pozycję największego producenta prądu w Polsce. /Polityka Insight Energetyka/

• Koreańska firma energetyczno-chemiczna SK Innovation zainwestuje ponad miliard złotych w budowę fabryki produkującej separatory do akumulatorów litowo-jonowych (używane w elektronice i energetyce). Inwestycja zrealizowana zostanie w Dąbrowie Górniczej na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Do 2021 r. w fabryce będzie zatrudnionych ponad 300 osób. Nowa inwestycja będzie kolejną fabryką – po LG Chem czy Umicore – która zwiększy krajowy potencjał produkcyjny w sektorze elektromobilności.

• Przeżywająca kłopoty finansowe polska sieć supermarketów Piotr i Paweł (71 sklepów) znalazła inwestora. To firma Spar Group z siedzibą w RPA, która chce kupić większościowe udziały w sieci od funduszy kontrolowanych przez TFI Capital Partners (od 2018 r.

Polityka 24.2019 (3214) z dnia 11.06.2019; Rynek; s. 44
Reklama