Świat

Ryczące czterdziestki

SŁOWACJA: Era politycznych hipsterów

Zuzana Čaputová (szykująca się do debaty telewizyjnej). Zuzana Čaputová (szykująca się do debaty telewizyjnej). Martin Divisek/EPA / PAP
Słowacja właśnie została porwana przez młode pokolenie politycznych neofitów. Zdobyli już Bratysławę, prezydenturę, a teraz wygrali w eurowyborach.
Lider partii Razem Miroslav Beblavý (od lewej) oraz założyciel Progresywnej Słowacji Ivan Štefunko.Marko Erd/SME Lider partii Razem Miroslav Beblavý (od lewej) oraz założyciel Progresywnej Słowacji Ivan Štefunko.

Trudno o bardziej odmienne charaktery. Jeden jest technokratą, nieco sztywnym, z ograniczoną charyzmą. Zachowuje dystans do rozmówcy, a język, którego używa, bardziej pasuje do urzędnika niż lidera partii. Drugi sprawia wrażenie brata łaty. Lata wystąpień publicznych nauczyły go, jak sprawnie operować urokiem osobistym, ironicznym humorem i inteligencją emocjonalną.

A jednak, chociaż są jak woda i ogień, Miroslav Beblavý i Ivan Štefunko uważają, że tylko wspólnie mogą zmienić Słowację.

Polityka 24.2019 (3214) z dnia 11.06.2019; Świat; s. 52
Oryginalny tytuł tekstu: "Ryczące czterdziestki"

Czytaj także

Ja My Oni

Uroda przynosi w życiu profity. Ale nie jest źródłem szczęścia

Już trzymiesięczne niemowlęta przyglądają się ładnym twarzom istotnie dłużej niż nieładnym. I niezależnie od wieku, płci i rasy pochylającej się nad nimi osoby.

Grzegorz Gustaw
26.11.2019