Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Uciekające zakonnice

Uciekające zakonnice: Muszą milczeć o tym, co za murami

Bezgranicznie zmęczona klepanymi słowami, starała się już tylko patrzeć na Chrystusa. Bezgranicznie zmęczona klepanymi słowami, starała się już tylko patrzeć na Chrystusa. PantherMedia
Dlaczego siostry zakonne – sługi Boże, a służące proboszcza – mając dość, boją się odejść.
Zdawałoby się, że są bezgrzeszne. Ale co sobotę po kolacji przepraszają się wzajemnie za drobne złośliwości, jakich dopuściły się od ubiegłej niedzieli.BEW Zdawałoby się, że są bezgrzeszne. Ale co sobotę po kolacji przepraszają się wzajemnie za drobne złośliwości, jakich dopuściły się od ubiegłej niedzieli.

Codziennie po brewiarzach stara siostra Joachima wymiata z polnej drogi żwir, aby pielgrzymującym do klasztoru w K. nie zepsuły się kijki nordic walking. Czasem przystaje, wkładając pod welon siwe włosy. Sama narzuciła sobie to posłuszeństwo.

Tymczasem w gościnnym pokoju na piętrze dnie przesypia leciwy kapłan, oddalony tu do posługi liturgicznej, by nabożeństwami opłacanymi przez zakonnice dorobił do emerytury. Siostry, mijając go, dygają niczym panienki. Trzy razy dziennie zawiadamiają go pukaniem, że podano posiłek. Spożywa na osobności, a one doglądają dyskretnie zza refektarza.

Zdawałoby się, że są bezgrzeszne. Ale co sobotę po kolacji przepraszają się wzajemnie za drobne złośliwości, jakich dopuściły się od ubiegłej niedzieli.

O grzechach dużych, wyrządzanych Kościołowi przez świat, nie mają pojęcia. Wie o nich tylko przełożona, jedyna będąca ze światem w kontakcie Wi-Fi. One, zagadywane przez turystów korzystających z przyklasztornego WC, uciekają do przydzielonych obowiązków, szczerze nie chcąc wiedzieć o tym, co na zewnątrz. Nic ponad to, co jest zgodne z wolą mistrzyni.

Na zawołanie

Dziś w refektarzu chichoty. Przyjechał młody jezuita na ośmiodniowe wyciszenie. Jest polecenie, by wyciszającemu się niczego nie zabrakło, należy w miejscowym geesie zrobić dostatniejsze zakupy.

Oby starczyło im łaski wytrwania – życzy Małgorzata Niedzielska. To pierwsza była polska zakonnica, która rzuciła rękawicę Zgromadzeniu Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi, domagając się 82 tys. odszkodowania za zmarnowane zdrowie i życie. Od trzech lat była przełożona karci ją za to wzrokiem na sądowej sali, powołując na świadków swe wystraszone podopieczne.

Małgorzata Niedzielska powoli nabierała wątpliwości do bezwarunkowego posłuszeństwa.

Polityka 24.2019 (3214) z dnia 11.06.2019; Temat z okładki; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Uciekające zakonnice"
Reklama