Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Rynek

Burza nad flotą

Niebezpieczne wycieczkowce

Port w Charlotte Amalie na Wyspach Dziewiczych. Port w Charlotte Amalie na Wyspach Dziewiczych. Getty Images
Wakacje na wycieczkowcach to hit współczesnej turystyki. Jednocześnie dla wielu portowych miast to wielkie i trwałe zagrożenie. Bo choć pięknie wyglądają i oferują sporo atrakcji, niszczą środowisko, a zabytkowe miasta zalewają gigantycznymi falami turystów.
Wenecję odwiedza 30 mln turystów rocznie, z czego ok. 1,5 mln przypływa wycieczkowcami.Niels Schubert/Getty Images Wenecję odwiedza 30 mln turystów rocznie, z czego ok. 1,5 mln przypływa wycieczkowcami.

Wycieczkowiec „MSC Opera”, który może zabrać na pokład ponad 2,6 tys. pasażerów i 700 członków załogi, na razie trafi do stoczni na przegląd. Na początku czerwca z powodu awarii silnika statek stracił sterowność, w porę nie wyhamował, uszkodził mniejszą turystyczną jednostkę i nabrzeże w Wenecji. Kiedy wymknął się spod kontroli, płynął kanałem Giudecca, oddzielającym wyspę o tej nazwie od historycznego centrum Wenecji z placem Świętego Marka. Cztery osoby zostały ranne, chociaż biorąc pod uwagę rozmiary wycieczkowca, skutki wypadku mogły być bliskie budowlanej katastrofie.

Polityka 24.2019 (3214) z dnia 11.06.2019; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Burza nad flotą"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021