O Polityce

Laureaci Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego

Tomasz Sekielski i Krzysztof Parchimowicz z Nagrodą Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego

Tomasz Sekielski, laudatorki: Katarzyna Kolenda-Zaleska i prof. Ewa Łętowska, oraz Krzysztof Parchimowicz i Jerzy Baczyński. Tomasz Sekielski, laudatorki: Katarzyna Kolenda-Zaleska i prof. Ewa Łętowska, oraz Krzysztof Parchimowicz i Jerzy Baczyński. Jakub Ostałowski

Przedpremierowo, w otwierającym niebawem swe podwoje warszawskim Muzeum Woli Fundacja im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego w ubiegłym tygodniu kolejny raz wręczyła nagrodę „za dzielność obywatelską” – przyznawaną w szczególności za odwagę w działaniach na rzecz dobra publicznego, praw obywatelskich i praw człowieka. W 2019 r. tym szczególnym wyróżnieniem uhonorowano Tomasza Sekielskiego, autora głośnego dokumentu o pedofilii w Kościele, oraz prokuratora Krzysztofa Parchimowicza, prezesa Stowarzyszenia (Niezależnych) Prokuratorów Lex Super Omnia.

Jak przypominał prowadzący galę Jerzy Baczyński, przewodniczący Rady Fundatorów, dla uczczenia Patronów Nagrody – wybitnej polskiej publicystki oraz jej męża, w PRL działacza opozycji, potem jednego z twórców polskiej państwowości – Fundacja postanowiła co roku wyłaniać dwóch laureatów, którzy wpisują się w to, co jako dziedzictwo pozostawili nam Jerzy Zimowski i Janina Paradowska. Wojciech Wróblewski, prezes Fundacji, wspominał, że lista tegorocznych nominowanych była bardzo długa – wśród nich znaleźli się m.in. Lana Dadu, Aleksandra Dulkiewicz, Władysław Frasyniuk, Iwona Hartwig, Michał Laskowski, Igor Tuleya. „Ale konsens wobec dwóch osób narastał błyskawicznie” – dodawał red. Baczyński.

I tak oto „za dzielność obywatelską, za odwagę zaglądania za kulisy rzeczywistości, łamania społecznych tabu i stereotypów, za film »Tylko nie mów nikomu«” Rada zdecydowała się nagrodzić Tomasza Sekielskiego. Laudację wygłosiła była redakcyjna koleżanka Sekielskiego, dziennikarka TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska, która zwracała uwagę na bezkompromisowy charakter laureata i podkreślała, że „nigdy nie miała wątpliwości, że wybrał dobry zawód”.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Do i od Redakcji; s. 98
Oryginalny tytuł tekstu: "Laureaci Nagrody im. Janiny Paradowskiej i Jerzego Zimowskiego"
Reklama