Rozmowa z Krystyną Romanowską, dziennikarką, pisarką, autorką wstępu do polskiego wydania książki „Porozmawiajmy o śmierci przy kolacji” Michaela Hebba.
Demokracja to nie tylko wolne wybory.
Obserwujemy bardzo dziwne zjawisko: okazuje się, że liderzy wszystkich partii… martwią się swoimi uzyskami z 13 października.
Zablokowanie Albanii i Macedonii Płn. to duży błąd Unii. Szczególnie że popełniony bez presji.
Sejm IX kadencji wybrał Elżbietę Witek na marszałkinię Sejmu. Prezes Kaczyński długo ważył jej zalety i wady.
28,6 tys. Polaków pobiera świadczenie niższe niż 500 zł. A to dopiero początek wysypu głodowych emerytur.
Jeśli w pierwszym akcie sztuki pojawia się strzelba, to na pewno w końcu wypali. Rok temu powołano sędziów do Izby Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. Teraz Izba ma się przydać rządzącym do odbicia Senatu z rąk opozycji. Ale może ta gra jest bardziej perwersyjna?
Grzegorz Schetyna nie ma w Platformie ani poparcia, ani godnego siebie rywala. I nikt na razie nie wie, jak sobie poradzić z tym dylematem.
Najważniejszy wynik wyborów jest oczywisty: rząd pozostanie w rękach PiS. Będzie zatem pod wieloma względami tak samo. Nie należy się spodziewać ani zmiany stylu rządów, ani respektu dla naruszanych w poprzedniej kadencji reguł. Będzie jednak inaczej – bo opozycja nie będzie już tak bezradna jak przez ostatnie cztery lata.
Mija już rok, gdy radny Wojciech Kałuża przeszedł na stronę PiS. Ale w Żorach nikt nie zapomniał o zdradzie. Ludzie tylko przestali wierzyć, że w polityce można działać uczciwie.
Polacy nie chcą się przekonać do szkół zawodowych. Właśnie ruszyła kolejna reforma – trzecia w ciągu siedmiu lat. A chętnych do nauki, po staremu brak.
Prokurator: napis „Żydy precz!” to prywatna wiadomość, bez skutków prawnych.
Fundacja Refugee.pl właśnie zakończyła działalność. Próbowała pomagać uchodźcom i imigrantom. Szybko okazało się, że aby przetrwać w Polsce, sama potrzebuje pomocy.
To nieprawda, że pieniędzy nie da się zabrać do grobu.
Kiedyś biło tu serce polskiej gospodarki, a cały naród w napięciu śledził notowania prywatyzowanych spółek. To, co dziś dzieje się na warszawskiej giełdzie, mało kogo już obchodzi. Czy Giełda Papierów Wartościowych jest jeszcze do czegoś potrzebna?
Walczących o czyste powietrze nad Polską przybywa, ale na smog to na razie nie działa.
Polska negocjuje właśnie z Lockheed Martin kontrakty, które uzależnią nas od tej największej firmy zbrojeniowej świata do końca stulecia.
Gdy w rozświetlonej i hipernowoczesnej stolicy Kazachstanu zapytałem o demokrację, spojrzeli na mnie tak, jak patrzy się na ludzi z dawnej, odchodzącej w niepamięć epoki.
Przy okazji sporu o ekshumację generała Franco widać, w jakiej zapaści jest hiszpański Kościół katolicki. To w dużym stopniu kara za wspieranie autorytarnych rządów.
W nowej książce „Capital et ideologie” Thomas Piketty, okrzyknięty Marksem XXI w., proponuje zastąpienie kapitalizmu socjalizmem partycypacyjnym.
Dzień Jedności Narodowej obchodzony przez Rosjan 4 listopada przypomina im o wypędzeniu Polaków z Moskwy w 1612 r. Nic dziwnego, że obawiali się koncentracji w tym mieście polskiego wojska po rewolucyjnych wydarzeniach 1917 r.
Rozmowa z prof. Andrzejem Friszke o Adamie Pragierze, polityku PPS i autorze „Czasu przeszłego dokonanego”.
Późnym wieczorem 29 października 1969 r. dwa komputery znajdujące się w odległych od siebie o 500 km uniwersytetach nawiązały ze sobą łączność. Udało się przesłać tylko dwie litery „LO” i system się zawiesił. Tak narodził się internet. Niewiele wówczas osób rozumiało, co to oznacza.
Dr Olga Śmiechowicz, tegoroczna laureatka Nagrody Naukowej POLITYKI w kategorii humanistyka, o Arystofanesie, Eurypidesie i Klacie, czyli o tym, czy teatr antyczny ma jeszcze coś do opowiedzenia.
Goniąc marzenia o olimpijskim medalu, szablistka Aleksandra Socha zmieniła narodowe barwy. I jeśli chodzi o występ na przyszłorocznych igrzyskach w Tokio, napytała sobie biedy.
85 proc. badanych sięgnęło po substancje odurzające pierwszy raz, by obniżyć poziom stresu – mówią terapeutka uzależnień Agata Stola i seksuolog Robert Kowalczyk, autorzy badań o wpływie homofobii na stres i ryzykowne zachowania społeczności LGBT.
W książce układa się to w ponury obraz i zmierza do zaskakującego rozwiązania, na ekranie jednak nie porywa.
Przygodowe fantasy dla młodych dorosłych.
Ambitny debiut reżyserski Piotra Subbotki stawia widzom bardzo wysokie wymagania, chociaż maniacy Davida Lyncha bez trudu rozpoznają tu znajome klimaty.
Robert Rumas, artysta sztuk wizualnych i scenograf, stworzył wraz z zespołem wystawę monumentalną.
Wspaniale zamykać książkę z poczuciem, że ta historia toczy się dalej. Czekałam na taką powieść.
Właściwie należałoby ten wywiad z Muńkiem Staszczykiem czytać od zamieszczonej na końcu informacji, że bohater leży w londyńskim szpitalu po wylewie.
Życie Boznańskiej skrywa mgła jakiejś niemożliwej do rozszyfrowania tajemnicy.
To książka złożona z wywiadów i wydana na 80. urodziny aktora.
Wyrazistą osobowość saksofonisty znakomicie uzupełniają pozostali członkowie kwartetu.
Więcej różnych brzmień, więcej głosów, niuansów i różnorodności.
Na brak gwiazd trudno było narzekać już na poprzednich edycjach gliwickiego PalmJazz Festivalu. Na dziesiątej, jubileuszowej, także nie może ich zabraknąć.
W wiedeńskiej Albertinie trwa wystawa Albrechta Dürera, który na artystyczną nieśmiertelność zapracował nie malarstwem, ale rysunkiem i grafiką.
W listopadzie startują dwa nowe serwisy z filmami i serialami: Disney+ i Apple TV+. Na rynku robi się coraz tłoczniej. Co to oznacza dla użytkowników?
W Europie chyba nigdy nie dbano o pamięć anonimowych cywilnych ofiar wojen tak jak obecnie.
Jak dziś opowiadać o historii? W polskiej literaturze ostatnio króluje konwencja baśniowa.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Czy w Polsce panują żydożercy? – zaprzeczam, panować nie panują, ale antysemici się trafiają, wystarczy zajrzeć do sieci albo poczytać „Gazetę Warszawską”.
Możemy być z siebie dumni jako społeczność, że uczymy się mądrzej umierać.
Sędziowie są niezależni, to się ich opluje; historia nam się nie podoba, to napiszemy nową; prawo nam nie dogadza, to się je zmieni.
Prezes PiS zapewnia, że inny parlamentaryzm już był, ale się nie sprawdził, dlatego nie ma na niego przyzwolenia suwerena.
Pisowscy właściciele państwa, tak prezes, jak i premier, po wyborach rzadko pozwalają dać się zobaczyć.
Dzięki postępom w metodach obserwacji kosmos ukazuje nam się dzisiaj w obrazach naprawdę zdumiewających. Staje się jak nigdy wcześniej – coraz bardziej niezwykły. Zapraszamy do nieba.
Półpaństwo
Demokracja to nie tylko wolne wybory.