Ludzie i style

Pchnięcia i cięcia

Szablistka, która poszła na zwarcie

Po świetnym starcie na mistrzostwach świata w Hawanie w 2003 r. (brązowy medal) Aleksandra Socha stała się znana w całym kraju. Po świetnym starcie na mistrzostwach świata w Hawanie w 2003 r. (brązowy medal) Aleksandra Socha stała się znana w całym kraju. Bartłomiej Zborowski / PAP
Goniąc marzenia o olimpijskim medalu, szablistka Aleksandra Socha zmieniła narodowe barwy. I jeśli chodzi o występ na przyszłorocznych igrzyskach w Tokio, napytała sobie biedy.
Aleksandra Socha na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, 2012 r.Max Rossi/Forum Aleksandra Socha na Igrzyskach Olimpijskich w Londynie, 2012 r.

Aleksandra Shelton to najlepsza polska szablistka ostatnich lat. Znana raczej jako Aleksandra Socha. Medalistka mistrzostw świata i Europy, indywidualnie i w drużynie. Pierwszy raz na podium wielkiej imprezy staje w wieku 21 lat. Ostatni – w 2015 r., w Pucharze Świata. Na igrzyskach olimpijskich reprezentuje Polskę czterokrotnie, zawsze z wielkimi nadziejami. Olimpijskie starty to jednak dla niej ciąg klęsk. – Nie wytrzymywała psychicznie. Spalała się, nie radziła sobie z rolą faworytki.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Ludzie i style; s. 70
Oryginalny tytuł tekstu: "Pchnięcia i cięcia"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Patti Yang kończy karierę. Debiutuje Patricia Vernhes

Współpracowała ze światowej sławy kompozytorami, nagrała muzykę do hollywoodzkich superprodukcji i wydała pięć płyt. Artystka z Wrocławia kończy działalność pod pseudonimem Patti Yang. Czy jeszcze ją usłyszymy?

Dawid Iwaniec
21.02.2020