Nauka

I stała się jasność

Jak pół wieku temu narodził się internet

Zdjęcie pochodzi z albumu Szymona Rogińskiego „Internety”, wydanego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Zdjęcie pochodzi z albumu Szymona Rogińskiego „Internety”, wydanego przez Narodowy Instytut Architektury i Urbanistyki. Szymon Rogiński
Późnym wieczorem 29 października 1969 r. dwa komputery znajdujące się w odległych od siebie o 500 km uniwersytetach nawiązały ze sobą łączność. Udało się przesłać tylko dwie litery „LO” i system się zawiesił. Tak narodził się internet. Niewiele wówczas osób rozumiało, co to oznacza.
Człowiekiem roku 2007 tygodnika „Time” został każdy, kto dysponuje połączonym do internetu komputerem.materiały prasowe Człowiekiem roku 2007 tygodnika „Time” został każdy, kto dysponuje połączonym do internetu komputerem.

Oficjalnie z internetu korzysta 4,4 mld użytkowników, a więc blisko 60 proc. ludzkości (dane z początku 2019 r.) i każdego dnia przybywa kolejny milion. Z Facebooka, najpopularniejszego serwisu społecznościowego, korzysta 2,41 mld osób. Cyfrowe koncerny są dziś najbogatszymi korporacjami na świecie – wartość giełdowa Apple przekracza 1 bln dol., podobnie zresztą jak Microsoftu. Amazon i Google nie odstają zbytnio i też zbliżają się do magicznej granicy. Amazon powstał w 1994 r., Google ma ledwie 21 lat, starsze Microsoft i Apple mają nieco ponad 40 lat.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "I stała się jasność"

Czytaj także

Ludzie i style

Na północ od Madrytu – kastylijskim szlakiem zamków i wina

Niecałe trzy godziny lotu do hiszpańskiej stolicy i krótka jazda samochodem przenoszą nas w samo serce Krainy Zamków. Teraz jest najlepszy moment, bo tłumy turystów zniknęły, a winiarze z La Rioja czekają z poczęstunkiem.

Paweł Moskalewicz
25.11.2019