Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Rynek

Parkiet trzeszczy

Giełda pustoszeje

Skarb Państwa jest największym akcjonariuszem na warszawskim parkiecie. Skarb Państwa jest największym akcjonariuszem na warszawskim parkiecie. Igor Morski
Kiedyś biło tu serce polskiej gospodarki, a cały naród w napięciu śledził notowania prywatyzowanych spółek. To, co dziś dzieje się na warszawskiej giełdzie, mało kogo już obchodzi. Czy Giełda Papierów Wartościowych jest jeszcze do czegoś potrzebna?
Warszawska Giełda Papierów Wartościowych działa już od blisko trzech dekad.Andrzej Sidor/Forum Warszawska Giełda Papierów Wartościowych działa już od blisko trzech dekad.

Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął 1 października Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK), dokument zawierający receptę, jak reanimować rynek kapitałowy i warszawską giełdę. Plan Morawieckiego zakłada bowiem rozwiązanie problemów polskiej gospodarki polegających na zbyt niskiej stopie oszczędności i niewystarczających inwestycjach. Rozwinięty i konkurencyjny rynek kapitałowy ma zwiększyć dostęp do finansowania dla polskich przedsiębiorstw. „Ufamy, że wiele spośród 90 działań przewidzianych w Strategii zachęci do wejścia na giełdę nowych emitentów, co zwiększyłoby możliwości inwestycyjne inwestorów” – zapewnił na łamach „Rzeczpospolitej” minister finansów Jerzy Kwieciński.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Parkiet trzeszczy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022