Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Rynek

Parkiet trzeszczy

Giełda pustoszeje

Skarb Państwa jest największym akcjonariuszem na warszawskim parkiecie. Skarb Państwa jest największym akcjonariuszem na warszawskim parkiecie. Igor Morski
Kiedyś biło tu serce polskiej gospodarki, a cały naród w napięciu śledził notowania prywatyzowanych spółek. To, co dziś dzieje się na warszawskiej giełdzie, mało kogo już obchodzi. Czy Giełda Papierów Wartościowych jest jeszcze do czegoś potrzebna?
Warszawska Giełda Papierów Wartościowych działa już od blisko trzech dekad.Andrzej Sidor/Forum Warszawska Giełda Papierów Wartościowych działa już od blisko trzech dekad.

Rząd Mateusza Morawieckiego przyjął 1 października Strategię Rozwoju Rynku Kapitałowego (SRRK), dokument zawierający receptę, jak reanimować rynek kapitałowy i warszawską giełdę. Plan Morawieckiego zakłada bowiem rozwiązanie problemów polskiej gospodarki polegających na zbyt niskiej stopie oszczędności i niewystarczających inwestycjach. Rozwinięty i konkurencyjny rynek kapitałowy ma zwiększyć dostęp do finansowania dla polskich przedsiębiorstw. „Ufamy, że wiele spośród 90 działań przewidzianych w Strategii zachęci do wejścia na giełdę nowych emitentów, co zwiększyłoby możliwości inwestycyjne inwestorów” – zapewnił na łamach „Rzeczpospolitej” minister finansów Jerzy Kwieciński.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Rynek; s. 38
Oryginalny tytuł tekstu: "Parkiet trzeszczy"
Reklama