Świat

Równość własności

Socjalizm partycypacyjny według Piketty’ego

Thomas Piketty, zwany Marksem XXI w. Thomas Piketty, zwany Marksem XXI w. Rachel Torres/Alamy Stock Photo / BEW
W nowej książce „Capital et ideologie” Thomas Piketty, okrzyknięty Marksem XXI w., proponuje zastąpienie kapitalizmu socjalizmem partycypacyjnym.
materiały prasowe

Thomas Piketty w 2013 r. zdobył sławę książką „Kapitał w XXI wieku”. Sprzedała się w nakładzie ok. 3 mln egzemplarzy, co stanowi fenomen jak na dzieło nafaszerowane naukową argumentacją i statystykami. Entuzjaści okrzyknęli Francuza Karolem Marksem XXI w. Krytycy wykazują błędy w modelach narastania nierówności i powstawania dysproporcji dochodów z kapitału i z pracy.

To dzieło wciąż irytuje i inspiruje. W Polsce do znanych admiratorów należą Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Równość własności"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Do jakiej klasy społecznej należysz?

Podział na klasy tworzy coraz trudniej porozumiewające się światy, oddzielone od siebie niczym zamknięte osiedla. Przemianami społecznymi w Polsce rządzi reguła św. Mateusza, głosząca, że bogatym będzie dodane.

Edwin Bendyk
23.04.2013