Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Świat

Cena za tron

HISZPANIA: Dolina Poległych już bez Franco

Demonstracja solidarności z ofiarami reżimu generała Franco. Madryt, maj 2014 r. Demonstracja solidarności z ofiarami reżimu generała Franco. Madryt, maj 2014 r. LauraHale / Wikipedia
Przy okazji sporu o ekshumację generała Franco widać, w jakiej zapaści jest hiszpański Kościół katolicki. To w dużym stopniu kara za wspieranie autorytarnych rządów.
Po 44 latach generał Franco opuszcza Dolinę Poległych.Mariscal – Pool/Getty Images Po 44 latach generał Franco opuszcza Dolinę Poległych.

Ekshumacja generała Francisco Franco przebiegła bez zakłóceń. W zeszły czwartek szczątki zmarłego w 1975 r. dyktatora wydobyto z grobowca w monumentalnej Dolinie Poległych i przewieziono helikopterem do znajdującego się 50 km dalej El Pardo, gdzie zostały złożone w krypcie obok jego żony. Wszystko dzięki wrześniowej decyzji Sądu Najwyższego oraz złamaniu oporu zarządzającego Doliną benedyktyńskiego przeora, który wcześniej odgrażał się, że nie wpuści ekipy technicznej na teren bazyliki.

Przeor Santiago Cantera miał tylko trzy lata, gdy dyktatora pochowano w centralnym miejscu Doliny, ale poglądy ma jak za najlepszych czasów reżimu.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Cena za tron"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >