Świat

Cena za tron

HISZPANIA: Dolina Poległych już bez Franco

Demonstracja solidarności z ofiarami reżimu generała Franco. Madryt, maj 2014 r. Demonstracja solidarności z ofiarami reżimu generała Franco. Madryt, maj 2014 r. LauraHale / Wikipedia
Przy okazji sporu o ekshumację generała Franco widać, w jakiej zapaści jest hiszpański Kościół katolicki. To w dużym stopniu kara za wspieranie autorytarnych rządów.
Po 44 latach generał Franco opuszcza Dolinę Poległych.Mariscal – Pool/Getty Images Po 44 latach generał Franco opuszcza Dolinę Poległych.

Ekshumacja generała Francisco Franco przebiegła bez zakłóceń. W zeszły czwartek szczątki zmarłego w 1975 r. dyktatora wydobyto z grobowca w monumentalnej Dolinie Poległych i przewieziono helikopterem do znajdującego się 50 km dalej El Pardo, gdzie zostały złożone w krypcie obok jego żony. Wszystko dzięki wrześniowej decyzji Sądu Najwyższego oraz złamaniu oporu zarządzającego Doliną benedyktyńskiego przeora, który wcześniej odgrażał się, że nie wpuści ekipy technicznej na teren bazyliki.

Przeor Santiago Cantera miał tylko trzy lata, gdy dyktatora pochowano w centralnym miejscu Doliny, ale poglądy ma jak za najlepszych czasów reżimu.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Cena za tron"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Październik 2021: najciekawsze książki dla młodszych czytelników

Jak co miesiąc wybieramy książki mądre, ciekawe i estetycznie wydane. Dla najmłodszych czytelników.

Sebastian Frąckiewicz
23.10.2021