Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zawód

Zespół Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu. Zespół Szkół Mechaniczno-Samochodowych w Zabrzu. Bartosz Pudełko/PR/DZ / EAST NEWS
Polacy nie chcą się przekonać do szkół zawodowych. Właśnie ruszyła kolejna reforma – trzecia w ciągu siedmiu lat. A chętnych do nauki, po staremu brak.
Po raz kolejny próbuje się ­ reaktywować szkoły zawodowe, które czasy ­świetności przeżywały w PRL. Na fotografii: Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Pruszkowie, lata 70-te.Harry Weinberg/Fotonova Po raz kolejny próbuje się ­ reaktywować szkoły zawodowe, które czasy ­świetności przeżywały w PRL. Na fotografii: Zasadnicza Szkoła Zawodowa w Pruszkowie, lata 70-te.

Kiedy uczennic w salonie jest mało, trudno nauczyć się fachu. – Ciągle trzeba zamiatać podłogi albo myć – tłumaczy Klaudia, która kształci się na fryzjerkę w drugiej klasie szkoły branżowej w Łódzkiem. W przerwach między myciem Klaudia może poćwiczyć zawodowe umiejętności na główce treningowej. Ale tylko loki albo farbę. Bo strzyc trzeba żywy włos. A z tym są kolejne problemy.

– Klientki są różne, czasem rozumieją, że człowiek się musi nauczyć, czasem traktują jak głupka, aż się tej całej nauki odechciewa – wyznaje Martyna, koleżanka Klaudii.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Społeczeństwo; s. 28
Reklama