Świat

W objęciach giganta

Uzależnieni od Lockheed Martin

Prezydenci Duda i Trump po podpisaniu umowy o rozszerzeniu współpracy wojskowej. Na zdjęciu razem z pierwszymi damami oglądają przelot samolotu F-35. Waszyngton, czerwiec 2019 r. Prezydenci Duda i Trump po podpisaniu umowy o rozszerzeniu współpracy wojskowej. Na zdjęciu razem z pierwszymi damami oglądają przelot samolotu F-35. Waszyngton, czerwiec 2019 r. Shawn Thew/CNP / BEW
Polska negocjuje właśnie z Lockheed Martin kontrakty, które uzależnią nas od tej największej firmy zbrojeniowej świata do końca stulecia.
Aby zakup F-35 miał sens, trzeba przebudować bazy, stworzyć system łączący wszystkie rodzaje wojsk, dokupić uzbrojenie.BEW Aby zakup F-35 miał sens, trzeba przebudować bazy, stworzyć system łączący wszystkie rodzaje wojsk, dokupić uzbrojenie.

Przy Nowogrodzkiej ruch w interesie. Przybyło ludzi i spraw do załatwienia. Nie chodzi jednak o siedzibę partii rządzącej. Kilkadziesiąt numerów dalej w stronę Wisły mieści się regionalne biuro koncernu Lockheed Martin. To siódme piętro biurowca N21, a od niedawna również ósme – firma uruchamia nowe biuro, które zajmie się umowami po zakupie przez Polskę wyrzutni Patriot.

Te systemy antyrakietowe powszechnie kojarzone są z ich dostawcą, o połowę mniejszą od Lockheeda firmą Raytheon.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Świat; s. 48
Oryginalny tytuł tekstu: "W objęciach giganta"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Młodzi: monogamia to tylko jedna z opcji

Amelia chętnie słucha, gdy jej chłopak opowiada, jak mu się udała randka z drugą dziewczyną. Dla coraz większej liczby młodych monogamia przestaje być normą. Staje się tylko jedną z opcji.

Norbert Frątczak
11.10.2021