Wydarzenia
• Należąca do miliardera Michała Sołowowa chemiczna grupa Synthos podpisała z GE Hitachi Nuclear Energy porozumienie w sprawie budowy w Polsce małego, modułowego reaktora jądrowego o mocy 300 MW. Amerykańsko-japońska grupa w 2028 r. wprowadzi na rynek prototypowy reaktor typu SMR o nazwie BWRX-300. W odróżnieniu od zwykłych reaktorów SMR są mniejsze i przez to tańsze. Synthos to największy w Europie producent kauczuku syntetycznego i polistyrenu.
• 20 listopada w hali Global EXPO w Warszawie odbędą się XI Targi Motoryzacyjne i Biznesowe Fleet Market 2019. Wezmą w nich udział przedstawiciele ok. 10 tys. firm, które korzystają z usług związanych z zarządzaniem flotą samochodów firmowych. Przy okazji na targach będzie można obejrzeć ok. 200 najnowszych modeli samochodów dostępnych na polskim rynku.
***
Kadry
• Ewa Czarnecka została prezesem Voice Contact Center (firma zajmuje się m.in. obsługą klientów, kampaniami wizerunkowymi, windykacją). W firmie pracuje od 2015 r., na początku jako dyrektor operacyjny, a ostatnio członek zarządu. Wcześniej, przez prawie 6 lat, związana była ze spółką Call Center Poland, gdzie kierowała m.in. działami sprzedaży oraz obsługi klienta. Czarnecka ukończyła prawo na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
• Jacek Podgórski, menedżer z 25-letnim stażem, objął stanowisko prezesa Elektrobudowy, firmy produkującej urządzenia elektroenergetyczne. Przez ostatnie cztery lata Podgórski był dyrektorem generalnym spółki Anwil (jedyny w Polsce producent PCV), należącej do PKN Orlen. Wcześniej związany był z innymi spółkami tej grupy, m.in. Basell Orlen Polyolefins oraz Orlen Asfalt. Jest absolwentem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego na Uniwersytecie Łódzkim oraz studiów podyplomowych z zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim.
• Mateusz Sielecki, od czterech lat pracujący w Polsce dla sieci kawiarni Starbucks, został dyrektorem firmy na Europę Środkową. Europejskim operatorem kawiarni jest firma AmRest, z którą Sielecki związany jest od 14 lat. Odpowiadał tam m.in. za fuzje i przejęcia. Był także dyrektorem regionalnym na Polskę oraz Bałkany. Ukończył ekonomię oraz finanse i bankowość na Uniwersytecie Wrocławskim.
• Trevor Masters, który przez prawie 41 lat kierował Tesco International, będzie teraz szefem sieci dyskontów PEPCO, którą zarządzać będzie z warszawskiego biura. Firma (marki PEPCO, Poundland i Dealz) ma ok. 2700 sklepów w 14 krajach, w tym ponad 400 w Polsce. Masters jest absolwentem marketingu w Durham University (Wielka Brytania) oraz zarządzania na Harvard Business School.
***
Barometr
• Obroty ok. 1 tys. firm software działających w Polsce sięgają prawie 1 mld zł. Aż 80 proc. z nich zanotowało w 2018 r. wzrost przychodów o co najmniej 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a 11 proc. z nich je podwoiło. Głównymi klientami tej branży są instytucje finansowe i bankowość, transport oraz firmy doradcze i logistyczne. Polscy producenci i dostawcy oprogramowania zdecydowaną większość swoich usług eksportują głównie do USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W polskich klientów celuje jedynie 5 proc. tego rodzaju firm. Dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez Fundację Citi Handlowy im. L. Kronenberga.
***
Technologie
• Polski fintech Twisto wprowadził na rynek bezpłatną wielowalutową kartę płatniczą, którą można płacić w sklepach tradycyjnych i online w kraju oraz za granicą – tam, gdzie akceptowane są karty MasterCard. Dzięki rozwiązaniom Twisto posiadacz karty robi zakupy w ramach bezpłatnego miesięcznego limitu, a potem zwraca przelewem jego równowartość w dowolnym momencie – od razu po zakupach lub do 45 dni. Płatności zagraniczne odbywają się bez potrzeby wcześniejszej wymiany walut. Twisto planuje też rozłożenie większych wydatków na raty.
• Firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego otworzyła w Łodzi nowoczesne Centrum Badań i Rozwoju. Będą w nim opracowywane, testowane oraz przygotowywane do wdrożenia innowacyjne pralki i suszarki montowane później w fabrykach BSH w wielu krajach. W ośrodku działa m.in. prototypownia, niedługo zostanie uruchomione laboratorium do kontroli norm bezpieczeństwa urządzeń. Docelowo w centrum R&D działać będzie 10 typów laboratoriów wyposażonych w 1500 stanowisk testowych.
***
CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu
• W XIII edycji konkursu na najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju nagrodzonych zostało sześć firm: Benefit Systems, Grupa Energa, Kompania Piwowarska, LPP, Orange Polska i Santander Bank Polska. W głównych kategoriach zwyciężyły: najlepszy raport zintegrowany – firma odzieżowa LPP, najlepszy raport społeczny – Santander Bank Polska. Do konkursu zgłoszono 45 publikacji, w tym 15 wydanych przez organizacje po raz pierwszy oraz 8 raportów instytucji pozabiznesowych (administracji publicznej, uczelni i organizacji pozarządowych). Organizatorami konkursu są Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Deloitte Polska.
Redakcja Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl