Rynek

Przegląd informacji rynkowych

Polityka
Wizualizacja modułowego reaktora jądrowego o mocy 300 MW.materiały prasowe Wizualizacja modułowego reaktora jądrowego o mocy 300 MW.
Ewa CzarneckaMateriały partnera Ewa Czarnecka

Wydarzenia

• Należąca do miliardera Michała Sołowowa chemiczna grupa Synthos podpisała z GE Hitachi Nuclear Energy porozumienie w sprawie budowy w Polsce małego, modułowego reaktora jądrowego o mocy 300 MW. Amerykańsko-japońska grupa w 2028 r. wprowadzi na rynek prototypowy reaktor typu SMR o nazwie BWRX-300. W odróżnieniu od zwykłych reaktorów SMR są mniejsze i przez to tańsze. Synthos to największy w Europie producent kauczuku syntetycznego i polistyrenu.

• 20 listopada w hali Global EXPO w Warszawie odbędą się XI Targi Motoryzacyjne i Biznesowe Fleet Market 2019. Wezmą w nich udział przedstawiciele ok. 10 tys. firm, które korzystają z usług związanych z zarządzaniem flotą samochodów firmowych. Przy okazji na targach będzie można obejrzeć ok. 200 najnowszych modeli samochodów dostępnych na polskim rynku.

***

Kadry

Ewa Czarnecka została prezesem Voice Contact Center (firma zajmuje się m.in. obsługą klientów, kampaniami wizerunkowymi, windykacją). W firmie pracuje od 2015 r., na początku jako dyrektor operacyjny, a ostatnio członek zarządu. Wcześniej, przez prawie 6 lat, związana była ze spółką Call Center Poland, gdzie kierowała m.in. działami sprzedaży oraz obsługi klienta. Czarnecka ukończyła prawo na Uczelni Łazarskiego w Warszawie.

Jacek Podgórski, menedżer z 25-letnim stażem, objął stanowisko prezesa Elektrobudowy, firmy produkującej urządzenia elektroenergetyczne. Przez ostatnie cztery lata Podgórski był dyrektorem generalnym spółki Anwil (jedyny w Polsce producent PCV), należącej do PKN Orlen. Wcześniej związany był z innymi spółkami tej grupy, m.in. Basell Orlen Polyolefins oraz Orlen Asfalt. Jest absolwentem Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego na Uniwersytecie Łódzkim oraz studiów podyplomowych z zarządzania na Uniwersytecie Warszawskim.

Mateusz Sielecki, od czterech lat pracujący w Polsce dla sieci kawiarni Starbucks, został dyrektorem firmy na Europę Środkową. Europejskim operatorem kawiarni jest firma AmRest, z którą Sielecki związany jest od 14 lat. Odpowiadał tam m.in. za fuzje i przejęcia. Był także dyrektorem regionalnym na Polskę oraz Bałkany. Ukończył ekonomię oraz finanse i bankowość na Uniwersytecie Wrocławskim.

Trevor Masters, który przez prawie 41 lat kierował Tesco International, będzie teraz szefem sieci dyskontów PEPCO, którą zarządzać będzie z warszawskiego biura. Firma (marki PEPCO, Poundland i Dealz) ma ok. 2700 sklepów w 14 krajach, w tym ponad 400 w Polsce. Masters jest absolwentem marketingu w Durham University (Wielka Brytania) oraz zarządzania na Harvard Business School.

***

Barometr

• Obroty ok. 1 tys. firm software działających w Polsce sięgają prawie 1 mld zł. Aż 80 proc. z nich zanotowało w 2018 r. wzrost przychodów o co najmniej 20 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim, a 11 proc. z nich je podwoiło. Głównymi klientami tej branży są instytucje finansowe i bankowość, transport oraz firmy doradcze i logistyczne. Polscy producenci i dostawcy oprogramowania zdecydowaną większość swoich usług eksportują głównie do USA, Niemiec i Wielkiej Brytanii. W polskich klientów celuje jedynie 5 proc. tego rodzaju firm. Dane pochodzą z badania przeprowadzonego przez Fundację Citi Handlowy im. L. Kronenberga.

***

Technologie

• Polski fintech Twisto wprowadził na rynek bezpłatną wielowalutową kartę płatniczą, którą można płacić w sklepach tradycyjnych i online w kraju oraz za granicą – tam, gdzie akceptowane są karty MasterCard. Dzięki rozwiązaniom Twisto posiadacz karty robi zakupy w ramach bezpłatnego miesięcznego limitu, a potem zwraca przelewem jego równowartość w dowolnym momencie – od razu po zakupach lub do 45 dni. Płatności zagraniczne odbywają się bez potrzeby wcześniejszej wymiany walut. Twisto planuje też rozłożenie większych wydatków na raty.

• Firma BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego otworzyła w Łodzi nowoczesne Centrum Badań i Rozwoju. Będą w nim opracowywane, testowane oraz przygotowywane do wdrożenia innowacyjne pralki i suszarki montowane później w fabrykach BSH w wielu krajach. W ośrodku działa m.in. prototypownia, niedługo zostanie uruchomione laboratorium do kontroli norm bezpieczeństwa urządzeń. Docelowo w centrum R&D działać będzie 10 typów laboratoriów wyposażonych w 1500 stanowisk testowych.

***

CSR. Społeczna odpowiedzialność biznesu

• W XIII edycji konkursu na najlepiej sporządzone raporty z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju nagrodzonych zostało sześć firm: Benefit Systems, Grupa Energa, Kompania Piwowarska, LPP, Orange Polska i Santander Bank Polska. W głównych kategoriach zwyciężyły: najlepszy raport zintegrowany – firma odzieżowa LPP, najlepszy raport społeczny – Santander Bank Polska. Do konkursu zgłoszono 45 publikacji, w tym 15 wydanych przez organizacje po raz pierwszy oraz 8 raportów instytucji pozabiznesowych (administracji publicznej, uczelni i organizacji pozarządowych). Organizatorami konkursu są Forum Odpowiedzialnego Biznesu oraz Deloitte Polska.

Redakcja Zofia Leśniewska, pir@polityka.pl
Przy współpracy: POLITYKA INSIGHT www.politykainsight.pl

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Rynek; s. 47
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Historia słynnego agenta 007

23 filmy, sześciu aktorów użyczających twarzy głównemu bohaterowi, mnóstwo wypitych Martini, rozbitych aut i uwiedzionych kobiet. Filmowy James Bond, od pięciu dekad obecny na ekranach, pobił rekord, do którego nie zbliżyła się żadna inna filmowa seria.

Katarzyna Czajka
02.10.2012
Reklama