Historia

Wieczny dysydent

Adam Pragier: wieczny dysydent

Portret Adama Pragiera pędzla Romana Kramsztyka, 1928 r. Pragier w „Czasie przeszłym dokonanym” napisał, że Kramsztyk namalował go w podziękowaniu za zażegnanie jego sporu z malarzem Wacławem Wąsowiczem, którego nazwał „biskupem pętaków”. Portret Adama Pragiera pędzla Romana Kramsztyka, 1928 r. Pragier w „Czasie przeszłym dokonanym” napisał, że Kramsztyk namalował go w podziękowaniu za zażegnanie jego sporu z malarzem Wacławem Wąsowiczem, którego nazwał „biskupem pętaków”. Zbiory Żydowskiego Instytutu Historycznego
Rozmowa z prof. Andrzejem Friszke o Adamie Pragierze, polityku PPS i autorze „Czasu przeszłego dokonanego”.
Rząd Tomasza Arciszewskiego. Adam Pragier stoi (czwarty z lewej), listopad 1944 r.Wikipedia Rząd Tomasza Arciszewskiego. Adam Pragier stoi (czwarty z lewej), listopad 1944 r.

MIKOŁAJ MIROWSKI: – Co jest wyjątkowego we wspomnieniach Adama Pragiera „Czas przeszły dokonany”? Jest pan współautorem (wraz z Ewą Pejaś) ich nowej edycji wydanej właśnie przez Muzeum Historii Polski.
ANDRZEJ FRISZKE: – To jeden z najważniejszych pamiętników z okresu II Rzeczypospolitej, dotyczący też polskiego Londynu czasu II wojny. Świetnie napisany, barwny, pokazuje tamte czasy, ludzi, klimat. Jeśli chcemy zrozumieć odrodzenie państwa w 1918 r.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Historia; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Wieczny dysydent"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021