O Polityce

Końcówkowy opór

Po lekturze artykułu „Pani końcówka”

Polityka

W nawiązaniu do artykułu prof. Marka Łazińskiego „Pani końcówka” (POLITYKA 46) chciałam dorzucić swój kamyk do tego ogródka.

Może opory w stosowaniu feminatywów typu „rektorka” czy „doktorka” biorą się z naszego częściowo nieuświadomionego poczucia językowego, że sufiks „k” używany jest do tworzenia zdrobnień: BAB-K-A, GÓR-K-A i dlatego wydają się nieco śmieszne czy wręcz ośmieszające.

DR (NIE DOKTORKA) MAGDALENA JAKÓBCZYK-RAKOWSKA

Polityka 48.2019 (3238) z dnia 26.11.2019; Do i od Redakcji; s. 94
Oryginalny tytuł tekstu: "Końcówkowy opór"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.