O Polityce

Edwin Bendyk nowym prezesem Fundacji Batorego

Edwin Bendyk prezesem zarządu Fundacji Batorego

Edwin Bendyk Edwin Bendyk Leszek Zych / Polityka

Z dumą odnotowujemy, że wieloletni szef działu naukowego POLITYKI pisarz i publicysta Edwin Bendyk został wybrany na nowego prezesa zarządu Fundacji Batorego – zastąpi na tym stanowisku ustępującego Aleksandra Smolara, który pracami Fundacji kierował od 1991 r.

„Misja Fundacji: wspieranie demokracji i społeczeństwa obywatelskiego, wciąż pozostaje aktualna, choć nieustannie zmienia się kontekst jej realizacji – mówi nowy prezes. – W coraz większym stopniu kształtują go, oprócz realiów politycznych i gospodarczych, procesy wywołane przez przemiany technologiczne i kryzys ekologiczny. Pandemia koronawirusa i wywołany przez nią kryzys jest tego najlepszą ilustracją. Fundacja musi reagować na te procesy, dostosowując do nich instrumenty swojego działania. Będziemy więc zarówno intensyfikować działania wspierające organizacje społeczne dotknięte kryzysem, jak i zwiększać kompetencje eksperckie i wzmacniać pozycję Fundacji jako ośrodka szerokiej debaty publicznej” – dodaje.

Edwin Bendyk jest autorem licznych publikacji, w tym ostatnio wydanej przez POLITYKĘ książki „W Polsce, czyli wszędzie. Rzecz o upadku i przyszłości świata” (dostępna na: sklep.polityka.pl). Jest też wykładowcą akademickim i szefem Centrum Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas, zastępcą redaktora naczelnego kwartalnika „Kultura i rozwój”, członkiem Polskiego PEN Clubu oraz European Council on Foreign Relations. Zasiada też w Radzie Fundacji Nowoczesna Polska i należy do rady programowej Zielonego Instytutu. W poprzedniej kadencji był członkiem zarządu Fundacji Batorego.

Z POLITYKĄ związany jest od 1999 r. i – co szczególnie nas cieszy – dalej pozostanie w naszym zespole i w redakcji jako publicysta komentator.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Do i od Redakcji; s. 97
Oryginalny tytuł tekstu: "Edwin Bendyk nowym prezesem Fundacji Batorego"
Reklama