To nie są tylko wybory prezydenckie. To plebiscyt w sprawie ustroju i przyszłości państwa.
Rozmowa z Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy, kandydatem Koalicji Obywatelskiej na prezydenta.
Dopiero co stanowili polityczną anomalię, ale nagle urośli w siłę. I wygląda na to, że to wyborcy odrzucający logikę „wojny PO z PiS” rozstrzygną o wyniku wyborów prezydenckich.
Wyborczy wynik Roberta Biedronia to dla Lewicy klęska. Działacze SLD i Wiosny woleliby nie szukać winnych i doprowadzić do połączenia obu środowisk. Razem, jak zwykle, trzyma się osobno.
Na czele służb, które nie wykryły ani jednej z afer PiS, stoi człowiek, który zbudował swoją pozycję na naginaniu prawa. Nowe fakty pokazują, jak Mariusz Kamiński i jego ludzie zdobyli władzę, sabotując państwo. I jak teraz wspierają reelekcję Andrzeja Dudy.
Tylko nieliczni krakowscy znajomi i koledzy Andrzeja Dudy nie odwrócili się od niego. Została garstka. Ale za to wpływowa.
O miłości, intymności i Polkach żyjących w niemonogamii mówi antropolożka Antonina Stasińska.
Mała i cicha wieś Urszulin na Lubelszczyźnie często ogląda najważniejszych ludzi kraju na żywo. W czerwcu o sympatię wsi starali się obaj główni kandydaci na prezydenta. Do czego ta wieś jest potrzebna politykom i jak ją traktują?
Spacerują, zbierają grzyby, a seks wśród drzew jest dwa razy bardziej popularny niż polowanie. Polacy kochają lasy. Czy to dobry powód, żeby „odebrać” je myśliwym i właścicielom tartaków? W każdym razie przybywa takich obywatelskich prób.
Sebastian Kościelnik już nie przypomina dzieciaka z seicento, który przed trzema laty wjechał w konwój z premier Beaty Szydło.
Rośnie popyt na wakacje w ciszy i bez tłoku, ale gorzej z ofertą. Rząd sprawił, że ci, którym wolno prowadzić gospodarstwa agroturystyczne, niekoniecznie są tym zainteresowani, a ci, którzy chcą – już nie mogą.
Fantazja o polskim atomie powraca. Premier zapowiedział, że wkrótce powstanie pierwsza elektrownia jądrowa, a po niej kolejne. Szanse na to są jednak coraz mniejsze.
Złota 44 opiera się kryzysowi i notuje najlepsze pierwsze półrocze w historii pod względem liczby transakcji oraz ich wartości.
Węgierskie marzenia o wielkim państwie mają się dobrze. Ostatnio Budapeszt spogląda na Ukrainę. Marzy mu się w niej autonomiczny rejon węgierski.
Zmiany w rosyjskiej konstytucji sprowadzają się w istocie do tego, że zastąpił ją Władimir Putin we własnej osobie. Rosjanie dostali w zamian: zakaz małżeństw jednopłciowych, obronę prawdy o bohaterstwie narodu, wyższe emerytury i obietnicę wzrostu płac.
Francuzi też głosowali 28 czerwca. Po trzech miesiącach przerwy epidemicznej urządzili II turę wyborów samorządowych. Ciekawe: zupełnie nie wiadomo, kto je wygrał.
Teorie spiskowe w Ameryce to nic nowego. Ale nie zdarzyło się jeszcze, aby jedna z nich – wyjątkowo paranoidalna – zyskała ciche poparcie prezydenta. Aż przyszedł Donald Trump.
Dlaczego Polska, wbrew zapewnieniom prezydenta i rządu, nie zdobędzie szybko szczepionki na Covid.
Rozmowa z dr Małgorzatą Możdżyńską-Nawotką o tym, kiedy i po co narodziła się moda oraz dlaczego z jej niebezpieczną, zdemokratyzowaną formą tak trudno walczyć.
Przetrwały oziębienia i ocieplenia klimatu, wybuchy wulkanów i upadek meteorytu. Nawet obecnie, jeśli uzyskują odpowiednią pomoc, niektóre gatunki żółwi potrafią zawrócić znad krawędzi zagłady i odżyć na nowo.
Zmiany klimatu kształtują społeczeństwa, ideologie, systemy ekonomiczne i hierarchie władzy.
25 lat temu na Bałkanach doszło do masakry muzułmanów dokonanej przez Serbów. Świat okazał się bezradny.
Podczas pandemicznej kwarantanny twórcy i twórczynie nie próżnowali.
Miniserial, choć niepozbawiony cierpkiego humoru, ma klaustrofobiczną, duszną atmosferę.
Gdyby Eurowizja była amerykańskim filmem, nie byłaby nawet w połowie tak zabawna, jak jest.
Film Erica Lartigaua jest swoistą satyrą na szaleństwo wzniosłych celów.
Sztuka na razie tylko w sieci, ale ostatnie miesiące już nas do tego przyzwyczaiły.
Szczery obraz prowincji, pokazanej bez upiększeń, bez fasady odmalowanych ryneczków, ale też bez epatowania brzydotą, bezguściem czy kulturową egzotyką.
PRL jest siermiężny i szary, choć czy żyjąc w nim, naprawdę odczuwało się nieustanną szarość?
Marietta Czudakowa nazywana jest w Rosji „strażniczką Bułhakowa”, gdyż przez lata zajmowała się archiwum autora, Mistrza i Małgorzaty”, a ukoronowaniem jej pasji stała się ta, wydana w 1988 r. i uznawana za kanoniczną, biografia pisarza.
Angielka Jessie Ware to wokalistka z pokolenia Adele, która do tzw. mainstreamu przebijała się od strony sceny klubowej.
Książek i reporterskich relacji o wyczynach polskich himalaistów było dużo, ten płytowy dokument wydaje się jedyny w swoim rodzaju.
Najważniejsze letnie warszawskie festiwale jazzowe jednak się odbędą.
Miałam wrażenie, jakbym brała udział w najlepszym warsztacie filmowym na świecie – mówi reżyserka Agnieszka Smoczyńska o pracy przy serialu „Warrior Nun” emitowanym na Netflixie.
Pandemia przyspieszyła jeszcze przenosiny muzyki do sieci. Wyrównała szanse dużych i małych, kazała szukać nowych form mecenatu i skupić się na artystach lokalnych.
Polski erotyk „365 dni” zapowiada się na dziwny światowy przebój dziwnego lata. Ale instytucje walczące o wizerunek Polski nie powinny się cieszyć: to film, jak ocenia prasa, dla ludzi zbyt głupich, żeby poszukać porno w sieci.
Kronika popkulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Polska przyciąga historyków, którzy patrzą na nas z dystansu, ale są zaangażowani.
Trzeba będzie włożyć wiele wysiłku w odbudowę polskiej prezydentury.
Andrzej Duda na spotkaniach wyborczych nie oszczędza płuc, gdy ogłasza, jak megafon na peronie, że roznieca patriotyczną iskrę.
Kiedy patrzymy na pokolenie naszych córek, widzimy młode, odważne dziewczyny z Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Nastolatki chcą zmieniać ten świat. Na lepsze.
10 z 16 nowiutkich wozów strażackich, ufundowanych przez rząd dla małych gmin o największej frekwencji w pierwszej turze, przejęły gminy, w których wygrał Trzaskowski.
O hafcie kaszubskim słyszał chyba każdy. O jego dziejach nie. A właśnie one składają się na kaszubską mitologię.