Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Społeczeństwo

Zarąbane lasy

Obywatel walczy o las

Cecylia, krakowska happenerka, autorka kolędowania pod bukami. Na fot.: akcja „Matka Polka na wyrębie”. Cecylia, krakowska happenerka, autorka kolędowania pod bukami. Na fot.: akcja „Matka Polka na wyrębie”. Marek Lasyk / Reporter
Spacerują, zbierają grzyby, a seks wśród drzew jest dwa razy bardziej popularny niż polowanie. Polacy kochają lasy. Czy to dobry powód, żeby „odebrać” je myśliwym i właścicielom tartaków? W każdym razie przybywa takich obywatelskich prób.
Lasy Państwowe są głównym dostawcą surowca dla przemysłu meblarskiego. Na fot. drewno przygotowane do wywózki z Puszczy Białowieskiej.Michał Kość/Forum Lasy Państwowe są głównym dostawcą surowca dla przemysłu meblarskiego. Na fot. drewno przygotowane do wywózki z Puszczy Białowieskiej.

Do tej części lasu, która została wycięta, już nie chodzę, za dużo nerwów mnie to kosztuje – mówi Ewa Breymayer z podwarszawskiej Radości. – Jak zwierzęta przemieszczamy się, żeby znaleźć jakieś ładniejsze nienaruszone kawałki. Nie te cherlawe nasadzenia, które prawdziwym lasem staną się za kilkadziesiąt lat.

Napisała do „Gazety Wyborczej” w obronie zielonych płuc Warszawy, czyli Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Pisała o smogu, który dusi stolicę, o szpitalach, w których ze względu na trujące powietrze nie wolno otwierać okien i o swojej bezradności.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Społeczeństwo; s. 34
Oryginalny tytuł tekstu: "Zarąbane lasy"
Reklama