Historia

Pogoda dla badaczy

Jak klimat wpływał na życie społeczeństw

„Myśliwi na śniegu”, Pieter Bruegel (starszy). „Myśliwi na śniegu”, Pieter Bruegel (starszy). Alamy / BEW
Zmiany klimatu kształtują społeczeństwa, ideologie, systemy ekonomiczne i hierarchie władzy.
Targowisko na Tamizie skutej lodem, litografia Dana Escotta, XX w.Bridg/Photo Power Targowisko na Tamizie skutej lodem, litografia Dana Escotta, XX w.

Malując „Myśliwych na śniegu”, jedno z najbardziej rozpoznawalnych dzieł europejskiej sztuki, Pieter Bruegel (starszy) pewnie nie przypuszczał, że stworzy unikatową pocztówkę ze świata pogrążonego w kryzysie. Rok 1565, w którym powstał obraz, był jednym z najmroźniejszych na północnej półkuli od wieków. Bruegel wprowadza oglądającego w ten zimowy świat: pochylone sylwetki ludzi i wychudłe zwierzęta sugerują wielkie zmęczenie. Wyczerpani i zziębnięci mężczyźni wracają z jednym lisem – łowy były nieudane.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Esej; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Pogoda dla badaczy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

W ciągu roku wymarło nam miasto

W pandemicznych śmierciach Polska pobiła rekordy. W ciągu roku wymarło nam małe miasto wojewódzkie.

Paweł Reszka
06.05.2021