Nauka

Pancerne i elastyczne

Pancerne żółwie. Przetrwają chyba w każdych warunkach

Żyjący na Seszelach żółw olbrzymi (Aldabrachelys gigantea) ma podobne rozmiary jak żółwie słoniowe z Galapagos. Żyjący na Seszelach żółw olbrzymi (Aldabrachelys gigantea) ma podobne rozmiary jak żółwie słoniowe z Galapagos. Getty Images
Przetrwały oziębienia i ocieplenia klimatu, wybuchy wulkanów i upadek meteorytu. Nawet obecnie, jeśli uzyskują odpowiednią pomoc, niektóre gatunki żółwi potrafią zawrócić znad krawędzi zagłady i odżyć na nowo.
Żółwie  słoniowe (Chelonoidis nigra hoodensis) z wyspy Espańola archipelagu Galapagos.Flickr CC by 2.0 Żółwie słoniowe (Chelonoidis nigra hoodensis) z wyspy Espańola archipelagu Galapagos.

To, że „żółwi playboy” wreszcie wrócił do domu, opisywano niemal na całym świecie. Choć przeżył już ponad 100 lat i spłodził blisko 800 dzieci, to jurności nadal mu nie brakuje. BBC, które przygotowało o nim materiał, zakończyło go życzeniami: „Smacznego śniadania, Diego. Uratowałeś gatunek”.

Jeszcze bowiem 60 lat temu na świecie żyło ledwie 14 żółwi słoniowych z wyspy Espańola. Ten niewielki skrawek lądu, liczący marne 60 km kw., jest częścią rozrzuconego wokół równika na Pacyfiku archipelagu Galapagos.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Nauka i cywilizacja; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Pancerne i elastyczne"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Tata Maty

W przewrotnym sensie jest beneficjentem rządów PiS, gdyż będąc ich konsekwentnym krytykiem, stał się znaczącą osobistością życia publicznego. Niektórzy określają go mianem „opozycyjnego celebryty”, na co Marcin Matczak nieco się zżyma. Ale w sumie nieźle oddaje ono jego status.

Rafał Kalukin
18.10.2021