Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Rynek

Złota 44 notuje najlepsze pierwsze półrocze w historii

Złota 44 opiera się kryzysowi i notuje najlepsze pierwsze półrocze w historii Złota 44 opiera się kryzysowi i notuje najlepsze pierwsze półrocze w historii mat. pr.
Złota 44 opiera się kryzysowi i notuje najlepsze pierwsze półrocze w historii pod względem liczby transakcji oraz ich wartości.

W dobie zawirowań na całym świecie, luksusowe nieruchomości wciąż stabilnie utrzymują popyt. Złota 44 jako flagowy przykład tego typu budownictwa w Polsce zanotowała w pierwszym półroczu 2020 roku rekordową sprzedaż. Bezpośrednie przełożenie na wysoką ilość zamkniętych transakcji oraz rekordową ich wartość miał sukces pierwszego kwartału 2020 oraz sprzedaż apartamentów o dużej powierzchni w drugim kwartale. Atrakcyjność rynku luksusowego dla potencjalnych kupujących opiera się głównie na jego stabilności i prognozach związanych z systematycznym wzrostem wartości w kolejnych latach. W I kwartale 2020 w Warszawie odnotowano zmniejszoną o ponad 11.6% ofertę apartamentów z segmentów premium oraz luksusowego (JLL, Raport nt. rynku mieszkaniowego za I kwartał 2020) w stosunku do ostatniego kwartału 2019 roku.

Sytuacja ekonomiczna po kryzysie

Z badań Citi Group prognozujących PKB na 2020 rok wynika, że spodziewany spadek osiągnie pułap -5% w Polsce i -3,3% w USA. „Spadek PKB jest silniejszy niż w 2009 roku, ale z odsieczą ruszyły już banki centralne i jest to duża pomoc płynnościowa” mówi Maciej Pietraszkiewicz, Dyrektor Biura Doradztwa i Funduszy Inwestycyjnych CITI Handlowy. Polski przemysł jest bardziej zróżnicowany niż pozostała część Europy Środkowej pod względem sektorów produkcji, przeznaczenia eksportu i źródeł surowców do produkcji, a zatem powinien być mniej narażony na zakłócenia w handlu – wynika z raportu Emerging Europe Economics (Poland a regional bright spot).

Części wspólne na Złotej 44 to 1400 m2 pod dachem i 400 m2 otwartego tarasu z całorocznym jacuzzi.mat. pr.Części wspólne na Złotej 44 to 1400 m2 pod dachem i 400 m2 otwartego tarasu z całorocznym jacuzzi.

Liczne pakiety pomocowe, obniżki stóp procentowych, pożyczki dla przedsiębiorców mają pomóc w wyjściu z kryzysu. A tu wariantów jest kilka. Marek Zuber, ekonomista, analityk rynków finansowych, ekspert i doradca finansowy ocenia obecną sytuację: „Wierzę w wariant V wyjścia z kryzysu, który zakłada dynamiczne odbicie” mówi w webinarze organizowanym przez Złotą 44.

Z danych KPMG wynika, że w 2019 roku 115 000 osób w Polsce zarządzało aktywami wartymi powyżej 1 miliona USD. To pokazuje prawie 40% wzrost rok do roku. Polacy z pewnością odznaczają się dużym potencjałem inwestycyjnym, ale także charakteryzuje ich awersja do ryzyka. Rozwiązaniem może być stabilny rynek nieruchomości luksusowych.

Inwestycja w luksusową nieruchomość obliczona jest na długofalowy zysk

Polscy przedsiębiorcy chcący zdywersyfikować swój portfel inwestycyjny, szukają kolejnych okazji do zabezpieczenia swojego kapitału, również tych, gdzie ryzyko jest zminimalizowane. Predykcje ekspertów zakładają duży udział nieruchomości luksusowych w wachlarzu inwestycji.

Światowe kryzysy nie nadwerężyły zbytnio rynku nieruchomości luksusowych. Ewidentnie jest to obszar ograniczonego ryzyka. To co sprzyja inwestowaniu na rynku nieruchomości luksusowych to z pewnością bardzo niskie stopy procentowe, które mogą utrzymać się długo, a także atrakcyjność inwestycyjna rynku w Polsce i łatwość prowadzenia biznesu co potwierdzają zagraniczni giganci, którzy wybrali stolicę jako centrum biznesowe dla swoich inwestycji” mówi Marek Zuber. Jak zauważa Paweł Sztejter, Dyrektor Działu Mieszkaniowego w JLL w 2019 roku w Warszawie sprzedano o ponad 4 tys. mieszkań więcej niż w Londynie. „Przyczyną jest znacznie wyższa zdolność nabywcza w porównaniu do Pragi czy Berlina w połączeniu z duży deficytem mieszkań” zauważa Sztejter i dodaje: „Zadając sobie pytanie dlaczego warto inwestować w luksusowe nieruchomości w Warszawie odpowiedź nasuwa się sama: segment ten wykazywał się w ostatnich latach wyjątkową stabilnością, a nabywcy mieszkań luksusowych są w mniejszym stopniu zależni od wahań koniunktury. Jednocześnie jest to niewielki segment – tylko ok. 3% mieszkań sprzedawanych w Warszawie to apartamenty, w tym poniżej 1% to prawdziwie high-endowe apartamenty luksusowe o najwyżej jakości, a w dodatku liczba planowanych do realizacji luksusowych inwestycji wyraźnie spada.” Michał Skotnicki, Prezes Zarządu BBI Development SA, Prezes Zarządu Złota 44 dodaje, że w ciągu ostatnich lat ceny na usługi budowlane dynamicznie rosły, więc nowe inwestycje, które powstaną za kilka lat mogą być znacząco droższe.

Luksus często posiada twarz słynnych architektów, w przypadku Złotej 44 to nazwisko Daniela Libeskinda a także renomowana londyńska pracownia,   Woods Bagot, która stoi za projektem wnętrzmat. pr.Luksus często posiada twarz słynnych architektów, w przypadku Złotej 44 to nazwisko Daniela Libeskinda a także renomowana londyńska pracownia, Woods Bagot, która stoi za projektem wnętrz

JLL przeanalizował także zmiany cen luksusowych apartamentów w Warszawie. Stosując metodologię indeksu Case-Shiller prowadzonego przez Standard & Poor’s, JLL sprawdziło zmiany w wartości apartamentów na przestrzeni ostatnich lat, porównując ceny transakcyjne osiągane dla konkretnych apartamentów na rynku wtórnym z ceną zakupu apartamentu na rynku pierwotnym. Analiza pokazała, że wartość nieruchomości luksusowych rosła w ostatnich latach przeciętnie o 6,2% rocznie, a nierzadko wzrost ten przekraczał 10% rocznie. Naturalnym jest więc, że inwestycja w luksusową nieruchomość obliczona jest na długofalowe zyski, a sam rynek charakteryzuje się dużą stabilnością i odpornością na kryzysy.

Jakość wykończenia i definicja luksusu

Nieruchomość luksusowa to ciekawa alternatywa inwestycyjna, ale warto wiedzieć co charakteryzuje prawdziwy luksus. „To przede wszystkim doskonała, centralna lokalizacja, która gwarantuje dostęp do najlepszych szkół i uczelni, części wspólne dostępne dla mieszkańców i najwyższa jakość materiałów wykończeniowych” mówi Michał Skotnicki. Luksus często posiada twarz słynnych architektów, w przypadku Złotej 44 to nazwisko Daniela Libeskinda, światowej sławy projektanta, a także Woods Bagot – renomowana londyńska pracownia, która stoi za projektem wnętrz. Przestrzenie Złotej 44 wykończono między innymi wyjątkowym kamieniem Valser z Vals w Szwajcarii – złoża zlokalizowane są tylko w jednym miejscu na świecie. Części wspólne na Złotej 44, która jest najwyższym wyłącznie mieszkalnym budynkiem w Unii Europejskiej, to 1400 m2 pod dachem i 400 m2 otwartego tarasu z całorocznym jacuzzi. W przestrzeni rekreacyjnej znajduje się basen o długości 25 metrów, sauna sucha, łaźnia parowa, sala masażu, w pełni wyposażona siłownia, sala kinowa z symulatorem gry w golfa, a także strefa biznesowa z VIP lounge i salami konferencyjnymi. Dostępny jest także pokój zabaw dla dzieci. Lokalizacja luksusowa sprzyja zarówno biznesmenom jak i rodzinom z dziećmi. To przestrzeń, która wypełni potrzebę relaksu i odpoczynku, ale także mobilizacji i biznesu. Dla przedsiębiorców z innych miast i ich rodzin może to być drugi dom, baza do zarządzania biznesem i często tak jest. Nieruchomość luksusową charakteryzują też niecodzienne rozwiązania. Złota 44 oddaje do dyspozycji piwniczkę do starzenia win ze strefą degustacyjną. W Europie nieliczne budynki oferują taką usługę. Luksus lubi ekologię. Trójszybowa fasada Złotej 44 o 20% zmniejsza zużycie energii, elektrycznym samochodom dedykowano stacje ładowania w przestrzeni garażowej, powietrze w apartamentowcu jest filtrowane, a woda filtrowana i uzdatniana. Naturalnie przyjazna rowerzystom Złota 44 oferuje parking dla jednośladów. „Standard w lokalizacji luksusowej to Home Management System do zdalnego zarządzania apartamentem, także z aplikacji mobilnej. To także najwyższej jakości system HVAC, dzięki któremu każdy apartament posiada dedykowane kanały wentylacyjne i klimatyzacyjne. W każdym apartamencie znajdują się uchylne panele okienne zapewniające dostęp do powietrza z zewnątrz” zaznacza Michał Skotnicki i dodaje: „Porównując się w regionie należy podkreślić, że ceny w Warszawie są o nawet o połowę niższe w stosunku do Pragi. Inwestycja w stolicy jest zdecydowanie ciekawą alternatywą”.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Rynek; s. 50
Reklama

Czytaj także

null
Kraj

Kolejny zjazd Lewicy. Tkwi w pułapce, a przed nią scenariusze złe i jeszcze gorsze

Pokiereszowana w kolejnych wyborach Lewica już wie, że kręci się w kółko i w najlepszym razie czeka ją dalszy dryf. Ale kręcić się będzie nadal, bo ma do wyboru jedynie scenariusze złe i jeszcze gorsze.

Rafał Kalukin
16.04.2024
Reklama