Historia

Smutek Srebrenicy

25 lat po masakrze w Srebrenicy

Eksperci z Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii pracują w masowym grobie znalezionym we wsi Pilica, 1996 r. Eksperci z Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii pracują w masowym grobie znalezionym we wsi Pilica, 1996 r. AFP / EAST NEWS
25 lat temu na Bałkanach doszło do masakry muzułmanów dokonanej przez Serbów. Świat okazał się bezradny.
Transporter opancerzony UNPROFOR na ulicy Sarajewa, 1992 r.Christian Maréchal/Wikipedia Transporter opancerzony UNPROFOR na ulicy Sarajewa, 1992 r.

Analitycy zdjęć satelitarnych z CIA podnieśli alarm 13 lipca 1995 r., gdy na filmach nakręconych nad północno-wschodnią Bośnią zauważyli grupy ludzi ustawionych w szereg, a wkrótce potem leżących na ziemi. Takie obrazy powtarzały się i według obserwatorów były to masowe rozstrzeliwania.

Obserwowany obszar byłej Jugosławii znajdował się od połowy lat 80. w kryzysie. Rozpad państwa rozpoczął się w styczniu 1990 r., kiedy w ramach demokratyzacji idącej przez Europę Wschodnią z komunistycznej partii jugosłowiańskiej wystąpiły organizacje partyjne Słowenii i Chorwacji.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Historia; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Smutek Srebrenicy"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Niezbędnik

Zygmunt Freud i jego rewizja natury człowieka

Gdy Albert Einstein wytyczał nową drogę myśleniu o przestrzeni, czasie i grawitacji, wiedeński lekarz Zygmunt Freud rewidował wiedzę o istocie człowieczej natury.

Joanna Cieśla
08.09.2015