Świat

Prawda według Q

QAnon – prezydencka teoria spiskowa

Na wiecach Trumpa pojawiły się banery z wielkim „Q” i jego zwolennicy ubrani w ozdobione tą literą koszulki. Na wiecach Trumpa pojawiły się banery z wielkim „Q” i jego zwolennicy ubrani w ozdobione tą literą koszulki. Alamy Stock Photo / BEW
Teorie spiskowe w Ameryce to nic nowego. Ale nie zdarzyło się jeszcze, aby jedna z nich – wyjątkowo paranoidalna – zyskała ciche poparcie prezydenta. Aż przyszedł Donald Trump.
Trump nie poparł QAnonu oficjalnie i rzecznicy Białego Domu odżegnują się od związków z ruchem. W swoich tweetach prezydent wyraża jednak entuzjastyczną aprobatę dla wystąpień działaczy tego ruchu.The White Hoiuse/Wikipedia Trump nie poparł QAnonu oficjalnie i rzecznicy Białego Domu odżegnują się od związków z ruchem. W swoich tweetach prezydent wyraża jednak entuzjastyczną aprobatę dla wystąpień działaczy tego ruchu.

W październiku 2017 r. na forum portalu 4chan ukazał się tajemniczy post. Jego autor twierdził, że w rządzie USA działa konspiracja, której celem ma być usunięcie Donalda Trumpa z urzędu. O tzw. głębokim państwie – deep state, spiskującym przeciw prezydentowi, słychać było już wcześniej, mówił o tym m.in. jego były strateg i doradca Steve Bannon. Ale wpis na 4chan szedł dalej: amerykańskie deep state to agentura wszechpotężnej globalnej sieci czcicieli Szatana. Dążą oni do panowania nad światem, zachłannie się bogacąc, szerząc rozwiązłość i gustując zwłaszcza w deprawowaniu dzieci.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Świat; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Prawda według Q"

Warte przeczytania

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Taktyka stanu wyjątkowego i bezwzględnych pushbacków nie przyniosła spodziewanych rezultatów. Łukaszenka nadal prowadzi swój sabotaż, a nawet go nasila. Polska ma ludzi na sumieniu. A ja? Co z moim sumieniem?

Renata Lis
23.09.2021