O Polityce

Wilczyce i harpie. Nowy Pomocnik Historyczny

Nowy Pomocnik Historyczny o słynnych europejskich władczyniach. Nowy Pomocnik Historyczny o słynnych europejskich władczyniach. Polityka
Od 24 lutego w sprzedaży Pomocnik Historyczny z serii „Biografie” o 33 wielkich władczyniach Europy. Czego dokonały i jakim kosztem?

Przez stulecia powszechny był w Europie pogląd, że zgodnie z prawami boskimi i naturalnymi władzę sprawować powinni wyłącznie mężczyźni, predystynowani do tego zaletami swojej płci. Uważano, że odstępstwa od tej kardynalnej zasady skutkują katastrofami moralnymi i politycznymi.

Jedyne kobiety u władzy – księżne, królowe, cesarzowe – miały zupełnie inne zadanie niż troszczenie się o państwo na geopolitycznej scenie. Miały zapewnić ciągłość dynastii. I tyle. Bezpłodne lub rodzące wyłącznie córki narażały się na unieważnienie małżeństwa, a nawet śmierć; płodne – na zarzuty zdrady małżeńskiej; wierne – na oskarżenia o nadmierne przywiązywanie do siebie męża; ambitne – o knowania. Te, które sięgały po więcej, były w oczach poddanych „wilczycami” i „harpiami”.

Tym bardziej warto przyjrzeć się tym nielicznym kobietom, które zdołały w Europie zdobyć realną władzę, od czasów Bizancjum po wiek XXI. Wybraliśmy przede wszystkim te monarchinie, które panowały samodzielnie i udzielnie, zdecydowanie weszły w męskie role i potrząsnęły Europą. Pod uwagę wzięliśmy też władczynie, które współrządziły wraz z mężami, a także regentki decydujące w imieniu niepełnoletnich synów, królowe wdowy niewypuszczające władzy z ręki. Ich portrety przedstawiamy w porządku chronologicznym, na czoło wysuwając cztery największe, zdaniem historyków, władczynie Europy.

Przyglądamy się, gdzie, kiedy i w jakich okolicznościach zdobyły władzę, czego dokonały i jakim kosztem.

Zapraszamy do lektury.

Pomocnik Historyczny „33 wielkie władczynie Europy” od 24 lutego w dobrych punktach sprzedaży prasy. Wydanie liczy 124 strony, kosztuje 19,99 zł. Można je też kupić na sklep.polityka.pl albo czytać w wersji cyfrowej.

Reklama
Reklama