O Polityce

„Świat Nauki”, nowe pismo w portfolio „Polityki”

Okładka „Świata Nauki” Okładka „Świata Nauki” Polityka
POLITYKA od maja jest wydawcą „Świata Nauki”, polskiej edycji magazynu „Scientific American”.

„Świat Nauki” jest jedną z kilkunastu edycji zagranicznych ukazującego się od 1845 r. magazynu „Scientific American”. To najstarsze amerykańskie pismo wydawane bez przerwy. W ubiegłym roku ten prestiżowy periodyk, będący globalnym przewodnikiem po świecie badań i odkryć naukowych, obchodził jubileusz 175-lecia. Poprzez swoje strony internetowe, wydania papierowe i cyfrowe, newslettery i aplikacje dociera do ponad 10 mln ludzi miesięcznie na całym świecie. To jedyne pismo, w którym swoje teksty opublikowało ponad 200 laureatów Nagrody Nobla.

Informuje o najnowszych odkryciach naukowych, stanie współczesnych badań w obszarze techniki i technologii. Jego autorzy będący niekwestionowanymi autorytetami, w atrakcyjny i przystępny sposób piszą o swoich osiągnięciach i tajnikach warsztatu badawczego, pokazują znaczenie nauki w postępie cywilizacyjnym i jej związki z życiem codziennym.

Trzon każdego numeru tworzy siedem–osiem obszernych, bogato ilustrowanych artykułów. Większość to tłumaczenia z „Scientific American” lub jego obcojęzycznych edycji. Obok artykułów przewodnich czytelnik znajdzie na łamach felietony z pogranicza nauk przyrodniczych i ścisłych, filozofii oraz nauk politycznych, przeglądy nowinek, informacje ze środowiska akademickiego oraz recenzje najciekawszych książek popularnonaukowych.

Od maja 2021 r. „Polityka” przejmuje od oficyny książkowej Prószyński Media Sp. z o.o. wydawanie tego renomowanego tytułu. Redaktor naczelną pozostaje Elżbieta Wieteska, która od ponad dziesięciu lat stoi na czele redakcji „Świata Nauki”.

W majowym numerze „Świata Nauki”

  • Co łączy przesiąkanie ropy naftowej przez porowatą skałę lub wrzątku przez zmieloną kawę z sieciami telekomunikacyjnymi i rozprzestrzenianiem się chorób zakaźnych? Wspólnym wyjaśnieniem jest teoria perkolacji.
  • Wiele wskazuje, że na obcych księżycach może istnieć życie. Ponadto egzoksiężyce powinny być wszechobecne. Ale jak ich szukać i dlaczego to takie trudne? A może jeden egzoksiężyc już odkryliśmy?
  • Jak zwalczać teorie spiskowe na temat covid-19 i czy to w ogóle możliwe? Jaką stosować taktykę?
  • Czy wykorzystanie gazu ziemnego to droga do dekarbonizacji energetyki, czy też raczej ślepy zaułek?
  • Z dalszej strony Srebrnego Globu można zobaczyć znacznie więcej niż z Ziemi i dlatego warto tam instalować teleskopy.
  • Czy mityczne stworzenia – pegazy, hipogryfy, smoki – faktycznie mogłyby latać? Na to pytanie próbują odpowiedzieć paleontolog i znana amerykańska ilustratorka.
  • Jest wiele dowodów, że ciemna materia istnieje i jest we Wszechświecie powszechna. Nadal jednak nie wiadomo, z czego się składa, bo wymyka się bezpośrednim obserwacjom. Być może dzięki najnowszemu eksperymentowi fizykom uda się wreszcie rozwikłać tę intrygującą zagadkę.

Majowy numer miesięcznika „Świat Nauki” będzie w sprzedaży od 28 kwietnia w kioskach (80 stron za 13,99 zł), w sklepie internetowym sklep.polityka.pl i w prenumeracie: swiatnauki.pl.

W środku „Świata Nauki”PolitykaW środku „Świata Nauki”

Reklama
Reklama