O Polityce

Czytanie pod Pałacem

Od lewej: Bartek Chaciński, Dorota Masłowska i Aneta Kyzioł. Od lewej: Bartek Chaciński, Dorota Masłowska i Aneta Kyzioł. Leszek Zych / Polityka

5 września zaproponowaliśmy listę 20 książek, które wydają się najlepszymi przewodnikami po ważnych zjawiskach współczesnego świata, a ukazały się po polsku w ostatnim sezonie. Lektury wybierało jury w składzie: Małgorzata Rejmer, Tomasz Stawiszyński, Michał Sutowski, Weronika Szczawińska, a także Edwin Bendyk i Justyna Sobolewska (reprezentujący redakcję POLITYKI) oraz Tomasz Plata, pomysłodawca akcji nazwanej Międzynarodowym Czytaniem. To odpowiedź tygodnika POLITYKA i Teatru Studio na prezydenckie Narodowe Czytanie. „Namawiamy ludzi, żeby czytali książki nie tylko po to, żeby utrwalać swoją przynależność do wspólnoty narodowej, ale żeby czytali, by poznać świat, czegoś się dowiedzieć” – opisywał to Plata, który jest także kuratorem miejskiego projektu Plac Defilad. A towarzyszące publikacji listy wydarzenie odbyło się właśnie pod Pałacem Kultury i Nauki w Warszawie, przy wsparciu Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

Opowieści o książkach towarzyszyła pierwsza publiczna prezentacja fragmentów nowego dramatu Doroty Masłowskiej „Bowie w Warszawie”, koncert Gaby Kulki, Wojciecha Traczyka i Huberta Zemlera z piosenkami Kraftwerk oraz pokaz dokumentu Borysa Lankosza „Autor Solaris” o Stanisławie Lemie. A do tego ostatniego sami odnosiliśmy się (POLITYKA 36) jako do człowieka przez lata przybliżającego Polakom międzynarodowe lektury.

Pełna dwudziestka tytułów Międzynarodowego Czytania 2021 na stronie: polityka.pl

Polityka 38.2021 (3330) z dnia 14.09.2021; Do i od redakcji; s. 99
Reklama