Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kultura

Maszyna do czytania

Stanisław Lem – żarłoczny czytelnik

Stanisław Lem w swoim mieszkaniu w Krakowie, 2005 r. Stanisław Lem w swoim mieszkaniu w Krakowie, 2005 r. Tomasz Tomaszewski / Forum
Z Lemem pisarzem konkurować mógł tylko Lem czytelnik. Gdybyśmy akcję Międzynarodowego Czytania – promującą lektury o współczesności – przenieśli w przeszłość, wystarczyłaby jego lista lektur.
materiały prasowe

Styl swojej pracy tłumaczył prosto: „Krowa daje mleko, które nie powstaje przecież z niczego. Jednak tak jak krowa, żeby ją można wydoić, musi jeść trawę, tak ja muszę pochłaniać duże ilości prawdziwej (czyli niewymyślonej przeze mnie) literatury naukowej wszelkiego rodzaju”. To słowa z opublikowanego po niemiecku eseju Stanisława Lema „Przypadek i ład”. Pisarz snuł w nim dalsze porównania: że książki są dla niego jak to rusztowanie ze znalezionych przedmiotów, które w psychologicznych eksperymentach budowała małpa, żeby sięgnąć po banana.

Polityka 36.2021 (3328) z dnia 31.08.2021; Kultura; s. 72
Oryginalny tytuł tekstu: "Maszyna do czytania"
Reklama

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022