O Polityce

Peerelowska belle époque. Nowy Pomocnik Historyczny

Polityka
13 października 2021 r. ukaże się nasz najnowszy Pomocnik Historyczny: „Dekada Gierka”.

Niedługo na ekrany kin trafi film biograficzny o Edwardzie Gierku. Od kilku lat jego postać odzyskuje blask, bywa postrzegany jako komunista patriota, „ojciec narodu”, „dobry pasterz”, co to może nie wszystko mu się udaje, ale ma dobre intencje. Są ludzie, którzy z nostalgią wspominają jego epokę. A w licznych kręgach społeczeństwa odrodziło się myślenie, że socjalne transfery („władza dzieli się pieniędzmi”) usprawiedliwiają zadłużenie, upartyjnienie i nepotyzm.

Tym bardziej warto jednym przypomnieć, a innym opowiedzieć, jak się sprawy miały w dekadzie Gierka. Ramy tej epoki wyznaczyły robotnicze strajki w grudniu 1979 r. i w sierpniu 1980 r. Zaczynała się ona względnym liberalizmem („bigosowy socjalizm”), względnym spełnieniem marzeń Polaków o dostatku (lepsze zaopatrzenie sklepów, własne mieszkanie, mały samochodzik), a kończyła – zapaścią gospodarczą, ogołoceniem rynku, zadłużeniem państwa, bezradnością władzy, narastającą frustracją społeczeństwa i powstaniem zorganizowanej opozycji demokratycznej.

Zapraszamy w podróż do źródeł legendy o peerelowskiej belle époque.

Pomocnik Historyczny POLITYKI „Dekada Gierka”, który jest wznowieniem wydania z 2010 r., ukaże się w dobrych punktach sprzedaży prasy. Wydanie specjalne liczyć będzie 140 stron, cena: 25,99 zł. Można je będzie kupić na także na sklep.polityka.pl.

Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.
Reklama