O Polityce

Blizny po rozbiorach – rozmowa POLITYKI

Najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI. Najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI. Polityka

Już w czwartek, 18 sierpnia na stronie: polityka.pl/podkasty pojawi się kolejny odcinek podkastu „POLITYKA o historii” – tym razem poświęconego rozbiorom.

W tym roku przypada 250. rocznica pierwszego z trzech rozbiorów państwa polsko-litewskiego, zapowiedź ostatecznej tragedii. Najnowszy Pomocnik Historyczny POLITYKI „Blizny po rozbiorach. O przyczynach i skutkach upadku Rzeczpospolitej”, przygotowany przy udziale Niemieckiego Instytutu Historycznego w Warszawie, poświęcony jest nie tylko analizie przyczyn upadku Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Pokazujemy też skutki fizycznego przerwania ciągłości istnienia państwa, niemożności suwerennego decydowania o swych losach, wysiłku materialnego i ludzkiego w dobijaniu się niepodległości, a potem odtwarzaniu państwowości. Mowa będzie także o porozbiorowych bliznach w mentalności Polaków.

Tym razem gospodyni podkastu Agnieszka Krzemińska, dziennikarka działu naukowego POLITYKI oraz portalu projektpulsar.pl, do rozmowy o rozbiorach zaprosiła Tadeusza Cegielskiego, doktora habilitowanego nauk humanistycznych, profesora nadzwyczajnego Uniwersytetu Warszawskiego i w latach 2000–03 wielkiego mistrza Wielkiej Loży Narodowej Polski. Prof. Cegielski opowiada o tym, jak historiografia patrzyła na rozbiory, tworząc ich pokutujący do dziś mit; dlaczego pomimo szeregu reform nie udało się zapobiec rozbiorom; a także o splocie wydarzeń, które doprowadziły do tragedii, jaką było wymazanie Rzeczpospolitej z map.

Rozmowy POLITYKI (nie tylko o tematyce historycznej) można znaleźć na: polityka.pl/podkasty, a także na Spotify.

Polityka 34.2022 (3377) z dnia 16.08.2022; Do i od Redakcji; s. 91
Reklama