O Polityce

Czy Ukraina może wygrać? Książka Michała i Jacka Fiszerów

Polityka
Chociaż wydarzenia pędzą naprzód, książka jest cennym zapisem dziejącej się na naszych oczach historii. Warto po nią sięgnąć. „Wojna w Ukrainie. Od napaści do kontrofensywy” w sprzedaży od 30 listopada!

Autorzy, eksperci wojskowi, opisują siedem miesięcy wojny Putina i Rosji przeciw Ukrainie. Michał i Jacek Fiszerowie to niezwykły tandem autorski: ojciec był pilotem wojskowym samolotów naddźwiękowych i uczestnikiem misji pokojowych ONZ, a syn jest znawcą techniki wojskowej i współczesnych konfliktów zbrojnych. Obaj pracują dla Zespołu Badań i Analiz Militarnych oraz dla „Polityki”, na łamach której na bieżąco opisują przebieg wojny w Ukrainie od czasu, gdy Rosja zaczęła gromadzić swoje wojska przy granicy z Ukrainą w 2021 r. Ich codzienne komentarze ukazujące się na naszej stronie są nieustannie śledzone przez dziesiątki tysięcy internautów.

Książka nie powiela tych artykułów i nie jest jedynie opisem kolejnych dni wojny w Ukrainie. To znacznie szersza panorama konfliktu, uwzględniająca również ponad sto lat relacji między Rosją a Ukrainą, zwłaszcza stosunki po rozpadzie ZSRR, i wydarzenia po aneksji Krymu w 2014 r.

Autorzy żywym językiem, nie stroniąc od anegdot, przedstawiają i objaśniają nie tylko wojskowe aspekty konfliktu (struktura sił zbrojnych, rodzaj i rola uzbrojenia, znaczenie poszczególnych operacji militarnych, przewagi i słabości obu stron), lecz także jego wymiar polityczny, gospodarczy i społeczny oraz globalne znaczenie tej wojny, która już zaważyła na losach Polski i całej Europy.

Chociaż wydarzenia pędzą naprzód, książka jest cennym zapisem dziejącej się na naszych oczach historii. Warto więc po nią sięgnąć.

Książka (także w wersji e-booka) w przedsprzedaży od 23 listopada na sklep.polityka.pl, a od 30 listopada dostępna w kioskach z 49. numerem „Polityki” w cenie 39,99 zł.

Reklama
Reklama