Francja ponownie podnosi kwestię obecności wojskowej państw europejskich w Ukrainie. Dlaczego na to nalega i skąd w niektórych krajach podatny grunt na jej argumenty? Politycy mają do dyspozycji wywiady i analizy, ich wiedza jest większa niż nasza. Czego się spodziewają?
Dlaczego Amerykanie chcą zmusić Ukrainę do obniżenia wieku poborowych z 25 do 18 lat? Sprawność ukraińskiego systemu mobilizacji wzbudza niepokój, ale nie wydaje się, by akurat ten ruch rozwiązał wszystkie jego problemy.
9 grudnia w Doniecku eksplodowała bomba w toyocie, którą jechał wysoki urzędnik obwodu donieckiego Siergiej Jewsiukow, wcześniej komendant obozu jenieckiego w Oleniwce, gdzie odpowiadał za torturowanie i zabójstwa ukraińskich jeńców. Dlaczego takie akcje są coraz rzadsze?
„Nie chcę, żeby moi synowie musieli walczyć w niemieckiej armii przeciw Rosji. Dlatego uważam, że powinniśmy zdobyć się teraz na poświęcenie” – mówi w rozmowie Philipp Ther, niemiecki historyk i politolog. I tłumaczy, dlaczego porażka Ukrainy byłaby przegraną USA Donalda Trumpa.
Produkowane w Ukrainie kierowane pociski skrzydlate Piekło mają niedługo atakować cele w Rosji. Czekamy na ich debiut bojowy, ale warunkiem skuteczności tej broni będzie jej masowe użycie. Czy produkcja nadąży?
Prezydent Ukrainy wyszedł ze spotkania wyraźnie zadowolony. W przeciwieństwie do Kiryła Budanowa, który ma zwykle kamienną twarz, Wołodymyr Zełenski nie potrafi ukryć emocji. Co udało się ustalić?
Wszyscy gorączkowo szukają sposobu zakończenia ciężkiej i niebezpiecznej wojny. Nawet kapitulacja Ukrainy nie jest żadnym rozwiązaniem, bo Rosjanie zaczną się wtedy szykować na kolejny etap wojny: z Zachodem.
Problem zakończenia wojny w Ukrainie jest głęboki, bo Kreml postawił nas w wyjątkowo trudnej sytuacji. Władimir Putin gra o wszystko, dlatego jest tak bardzo niebezpieczny.
Analitycy oglądają zdjęcia satelitarne rosyjskich magazynów uzbrojenia przewidzianych do mobilizacji i widzą spory spadek ilości zgromadzonego w nich sprzętu. Co zrobi Rosja, gdy już skończą się jej czołgi i działa?
Długotrwała obrona Ukrainy z pewnością Rosjan denerwuje, ale właśnie taką metodę przyjęli: nie podbić, a potem zmagać się z krnąbrnym, buntującym się narodem. Złamać mu kręgosłup, żeby później wejść jak na swoje.